Bývalý člen bezpečnostní služby Muskovy Tesly v oficiální stížnosti, kterou obdržela Státní komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), tvrdí, že se společnost snažila utajit interní vyšetřování trestné činnosti v továrně nazvané Gigafactory 1 v americké Nevadě. Vyšetřování se mělo týkat krádeží velkého rozsahu a obchodu s drogami. V dalším obvinění pracovník tvrdí, že Tesla měla sledovat své zaměstnance skrze jejich elektronická zařízení. S informací přišel server Jalopnik.
Jedná se již o druhou stížnost, kterou od whistleblowera SEC během tohoto léta obdržela. Bývalý interní vyšetřovatel Tesly, Karl Hansen, tvrdí, že firma dostala v květnu zprávu od Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), že několik zaměstnanců Tesly se účastní převážení drog, zejména kokainu a metamfetaminu, včetně jejich prodeje právě v továrně Gigafactory. Za vším měl stát mexický drogový kartel.
Hansenovi se podařilo odhalit síť vztahů mezi zaměstnanci a členy gangu a žádal Teslu, aby výsledky jeho vyšetřování předala vyšetřovatelům DEA. Společnost to však odmítla s tvrzením, že využije externí zdroje k ověření těchto tvrzení. Podle Hansena se jim už však dále nevěnovala.
Kromě problému s drogami Hansenův tým v červnu zjistil, že byla z továrny Gigafactory ukradena nezpracovaná měď a další surový materiál v hodnotě 37 milionů dolarů (836 milionů korun). Firma mu však oznámila, aby o krádežích policii neinformoval a vyšetřování ukončil. V červenci byl Hansen propuštěn.
Tamní kancelář šerifa v prohlášení uvedla, že nemůže hovořit o vyšetřování případů spojených s možným obchodem s drogami probíhajícím v továrně, dostala prý však dvě hlášení o krádežích. Kancelář zároveň uvedla, že ji Hansen nikdy nekontaktoval.
Mluvčí společnosti na Hansenovu adresu uvedl, že jeho zjištění brala společnost velice vážně, avšak některá podezření se nezakládala na pravdě. Podle mluvčího některé Hansenovy informace pocházely pouze od jednoho anonymního zdroje a k tomu ještě z druhé ruky.
Tím však výčet problémů továrny nekončí. Tesla podle Hansena špehovala své zaměstnance. Pomocí speciálního routeru měla firma zaznamenávat telefonní hovory, zprávy a data pracovníků.
"Jsem znepokojen neschopností Tesly respektovat soukromí svých zaměstnanců," uvedl Hansen.
Hansen je zastupován právníkem Stuartem Meissnerem, který rovněž zastupuje Martina Trippa, kterého Tesla viní ze sabotáže a vyzrazení tajných informací třetím stranám. Tripp se hájí tvrzením, že se pouze snažil veřejnosti sdělit, jaké praktiky automobilka používá.
Tripp upozorňoval především na údajné používání poškozených baterií v automobilech Model 3 a také materiálu pocházejícího ze šrotu, což automobilka popřela. V tomto týdnu Tripp zveřejnil fotografie a screenshoty interních dokumentů a e-mailů, kterými se snaží podpořit svá tvrzení.
Společnost musela v minulosti čelit několika podobným obviněním. V současné době navíc čelí vyšetřování Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států kvůli Muskovu tweetu, který poškodil spekulanty.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist