Ve vedení Energetického a regulačního úřadu se rozhořel ostrý spor o to, kdo ho povede. Pět radních je rozděleno na dva tábory, které se vzájemně osočují ze sabotování fungování tohoto stěžejního hráče v energetice. Situace dospěla tak daleko, že na sebe vzájemně posílají dopisy premiéru Andreji Babišovi. Nový předseda ERÚ Vratislav Košťál chce dalšího radního, Vladimíra Vlka, dokonce odvolat. Vše by už tuto středu měla řešit vláda.

"Situaci nebudeme až do zítřejšího zasedaní rady nijak komentovat," odpověděl na dotazy HN mluvčí úřadu Michal Kebort.

Situace v instituci, která mimo jiné určuje cenovými rozhodnutími i to, kolik budou zákazníci platit za elektřinu, plyn či teplo, není jednoduchá dlouhodobě. Vše se ale vyostřilo hlavně v posledních třech týdnech, když vláda 31. července překvapivě odvolala Vladimíra Outratu z pozice předsedy ERÚ a jmenovala do ní právě Košťála.

Outrata se už minulý týden obrátil v dopise na Babiše i ministryni průmyslu Martu Novákovou s tím, že mohlo být jeho odvolání protiprávní. "Na základě dostupných informací mám obavu, zda toto rozhodnutí nemůže být v budoucnu zpochybněno, a to především z toho důvodu, že pro něj chybí jednoznačná opora v energetickém zákoně," píše Outrata v dopise. Ten podepsali i dva jeho stoupenci v radě – Vladimír Vlk s Janem Pokorným.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.