Ve vedení Energetického a regulačního úřadu se rozhořel ostrý spor o to, kdo ho povede. Pět radních je rozděleno na dva tábory, které se vzájemně osočují ze sabotování fungování tohoto stěžejního hráče v energetice. Situace dospěla tak daleko, že na sebe vzájemně posílají dopisy premiéru Andreji Babišovi. Nový předseda ERÚ Vratislav Košťál chce dalšího radního, Vladimíra Vlka, dokonce odvolat. Vše by už tuto středu měla řešit vláda.

"Situaci nebudeme až do zítřejšího zasedaní rady nijak komentovat," odpověděl na dotazy HN mluvčí úřadu Michal Kebort.

Situace v instituci, která mimo jiné určuje cenovými rozhodnutími i to, kolik budou zákazníci platit za elektřinu, plyn či teplo, není jednoduchá dlouhodobě. Vše se ale vyostřilo hlavně v posledních třech týdnech, když vláda 31. července překvapivě odvolala Vladimíra Outratu z pozice předsedy ERÚ a jmenovala do ní právě Košťála.

Outrata se už minulý týden obrátil v dopise na Babiše i ministryni průmyslu Martu Novákovou s tím, že mohlo být jeho odvolání protiprávní. "Na základě dostupných informací mám obavu, zda toto rozhodnutí nemůže být v budoucnu zpochybněno, a to především z toho důvodu, že pro něj chybí jednoznačná opora v energetickém zákoně," píše Outrata v dopise. Ten podepsali i dva jeho stoupenci v radě – Vladimír Vlk s Janem Pokorným.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete, jak nakonec může celý úřad ovládnout Babiš.
  • Budete si moci přečíst i celé znění dopisů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se