Praha zaplatí v rámci mimosoudního vyrovnání většinovému vlastníkovi letňanského výstaviště, společnosti Kvintum, zhruba 35 milionů korun. Zároveň Praha firmě vlastněné podnikatelem Pavlem Sehnalem prodá svůj menšinový podíl ve výstavišti. Novinářům to v úterý řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Město se s firmou přelo kvůli rozvoji areálu výstaviště, kdy Praha od smlouvy odstoupila a firma ji následně zažalovala o náhradu škody. Praha má ve výstavišti minoritní podíl. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Podle původní dohody z 90. let minulého století měla Praha do společného podniku vložit pozemky směrem ke Kbelům. Projekt se ale nikdy neuskutečnil a město tak v roce 2004 smlouvu vypovědělo. Výpověď se ale k rukám většinového vlastníka z neznámých důvodů dostala až v roce 2007. Ten město zažaloval o náhradu ztráty z tohoto období. Po městě chtěl 3,6 miliardy korun.

O mimosoudním vyrovnání začali zástupci města s firmou Kvintum jednat v roce 2014. V té době firma navrhovala vyrovnání ve výši 145 milionů. "Aktuální dohoda mezi PVA a Prahou je ve výši 35 milionů korun. V případě vyrovnání společnost ukončí všechny spory s hlavním městem, kterých je pět či šest," řekl Wolf.

Zároveň se město zbaví svého podílu na výstavišti, který činí 11 procent akcií. Firmě je nabídne za 220 tisíc korun. Podle Wolfa nemá pro Prahu smysl akcie vlastnit, a navíc prý nemají ani příliš vysokou hodnotu. "Při 11procentním podílu nemáme ve společnosti žádnou pravomoc. Pro nás nemá smysl být jejími spoluvlastníky," dodal.

Výstaviště v Letňanech má podle svých internetových stránek 105 tisíc metrů čtverečních krytých i venkovních ploch, disponuje sedmi halami a parkovištěm pro několik tisíc vozů. Na výstavišti se kromě výstav odehrávají i sportovní nebo kulturní akce.

Sehnal vlastní finanční skupinu SPGroup, pod níž spadá mimo jiné výstaviště v Praze-Letňanech a pojišťovna Slavia. V Čestlicích má akvapark a hotel.