Přední tuzemská stavební skupina PSJ prodala svou dceřinou společnost Alpine Bau CZ. Rakouská Porr za ni zaplatila 12 milionů eur (přibližně 309 milionů korun). Jedná se o jednu z největších transakcí v odvětví stavebnictví posledních let.  

Alpine Bau CZ patří mezi největší tuzemské firmy v oblasti dopravních staveb. V loňském roce měla tržby ve výši kolem 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) a zaměstnává přibližně 450 pracovníků.

Alpine Bau zahájila na českém trhu stavební činnost v roce 1992, působí rovněž na Slovensku a v Rakousku. V roce 2014 firmu převzala PSJ. Ta se ale ocitla ve finančních potížích a proto se Alpine Bau rozhodla prodat. Alpine Bau tak bude začleněna do skupiny Porr pod její českou dceřinou společnost.

„Touto akvizicí posílíme naši pozici na českém trhu a dosáhneme jí, především v oblasti silničních staveb, důležitých strategických výhod,“ prohlásil Karl-Heinz Strauss, výkonný ředitel koncernu Porr. Transakce podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

PSJ se podle dřívějšího vyjádření vedení dostala do ztráty především kvůli zakázkám v Rusku. Ztrátová je pro podnik i zakázka luxusního bytového věžáku V Tower, odpisu dlouhodobě těžko dobytných pohledávek a z toho plynoucího nedostatku hotovosti.

Celkové konsolidované výnosy holdingu PSJ loni dosáhly 7,1 miliardy korun. Podle svého zakladatele Františka Vaculíka společnost potřebuje na záchranu přibližně půl miliardy korun.