Špičkový sport, čas v posilovně nebo na kole není dovolená, během které člověk zrelaxuje. "Mají se omezit veškeré aktivity a je třeba se ponořit do vnitřního světa. Utlumit se do stavu podobného spánku. To je relaxace," vysvětluje psycholog Karel Hlavatý.

S vyčerpáním, depresí nebo se stresem pomáhá ve svých lázních v Jablonci nad Nisou už od 90. let. Za tu dobu mu rukama prošly stovky podnikatelů, manažerů či účetních a učitelů.

Vyčerpání z práce postihuje stále mladší lidi. To, co před lety trápilo padesátníka, dnes zasáhne i dvacetiletého. "Nejde však vždy o vynucený tlak ze shora. Lidé jsou příliš ambiciózní," tvrdí Hlavatý.

Kdo k vám jezdí?

Přibližně polovinu tvoří manažeři nebo podnikatelé. Ze zaměstnaneckých pozic jsou tady kantoři nebo účetní. Stavem totálního vyčerpání trpí i ženy v domácnosti, které se roky staraly o děti nebo byly podporou pro muže. Jsou to pozice psychicky náročné a ve finále vedou ke stejnému stresu jako zapojení do byznysu. Nejvíc se tu potkáváme se stavem, který by se dal nazvat totálním vyčerpáním. Někdy se na něj ordinují antidepresiva. Jsem ale přesvědčený, že po světě chodí velké množství lidí, kteří mají antidepresiva předepsaná na stav totálního vyčerpání.

Za jak dlouho může člověk vyhořet?

K vyhoření může dojít během roku až dvou. Klasickým příkladem jsou lékaři nebo učitelé, kteří vstupují do práce s představou, jak lidem pomůžou. Pocit vděku se nemusí vždy dostavit. U podnikatelů bývá problém v tom, že například vymyslí úžasný projekt a jsou plní očekávání. Mohou se ale zklamat v lidech, přijít o peníze. Byznysu dali něco, co se jim nevrátilo. Jiným příkladem je, když se byznysu daří, ale jim samotným práce už nic moc nepřináší. Ztrácí se to, s čím do podnikání vstupovali  svěží nápady, kamarádi, zájmy. Najednou se vše zúží na výsledky. Člověk se ale nenarodil jenom pro práci a proto, aby pouze vydělával peníze a byl nejúspěšnějším v celé kanceláři a procestoval celý svět.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo navštěvuje kvůli vyhoření psychology?
  • Jak účinná je terapie?
  • Proč sport a chalupaření nepomáhají?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se