Policie obvinila tři bývalé členy představenstva zkrachovalé záložny WPB Capital z porušení povinností při správě cizího majetku a porušení pravidel hospodářské soutěže. Informoval o tom mediální zástupce záložny Martin Jaroš.
Obvinění podle něj jakékoliv pochybení odmítají a podají proti tomuto kroku v zákonné lhůtě stížnost.
V kauze zkrachovalé WPB Capital probíhá už čtyři roky vleklá právní bitva o zbylý majetek v hodnotě téměř 3 miliard korun.
Obvinění bývalých členů vedení souvisí se sporem mezi WPB a společností Trowmart Ltd. o to, komu patří část úvěrových pohledávek na základě starší smlouvy. V roce 2014 ČNB odebrala WPB licenci a do firmy přišel soudem potvrzený likvidátor. Ten tvrdí, že vedení družstva vyvedlo větší část hodnoty úvěrového portfolia do firmy, registrované v Londýně.
Podle informací HN šlo o firmu Trowmart (dnes přejmenovaná na Llanfair Caereinion Cwni Daliannol) a majetek v hodnotě asi dvou miliard korun. Že pohledávka londýnské firmy je platná, potvrdil v roce 2014 i rozhodčí soud při Hospodářské komoře, kde byl rozhodcem Milan Kindl, známý z plagiátorské aféry na plzeňských právech.
Likvidátor nyní usiluje soudně o zrušení rozhodčího nálezu. Jde o to, zda se ze zkrachovalého družstva podaří vrátit peníze do státního fondu, ze kterého se vyplácejí pojištěné vklady. Protože jsou vklady členů družstevních záložen ze zákona částečně pojištěné, vyplatil tento fond loni klientům WPB celkem asi 2,8 miliardy korun.
"Trestní stíhání považují za šikanózní a celou situaci vnímají jako protiúder ze strany ČNB, která se snaží cestou diskreditace bývalých představitelů WPB Capital zakrýt své chyby ve správním řízení vedeném se spořitelním družstvem," uvedl zástupce záložny Jaroš.
Jaroš naráží na to, že letos v červnu Městský soud v Praze označil odebrání licence ze strany ČNB za nepřiměřený zásah do hospodaření WPB. Rozsudek ale ani po třech měsících stále není k dispozici v písemné podobě, takže jeho odůvodnění zatím není známo.
Mluvčí ČNB Markéta Fišerová řekla HN, že nejde o snahu odvést pozornost od jakýchkoli pochybení, protože policie v kauze konala sama, a centrální banka jen poskytovala součinnost, když byla vyzvána.
"Je zjevné, že odborné vyjádření ČNB pro Policii ČR předcházelo červnu 2018, kdy Městský soud v Praze ústně vyhlásil rozsudek k správní žalobě WPB. Obvinění ze strany WPB tak považujeme za naprosto liché a ryze účelové," prohlásila Fišerová.
ČNB licenci WPB odebrala proto, že záložna podle centrální banky systematicky, dlouhodobě a promyšleně navyšovala svůj kapitál a zakrývala to v letech 2010 až 2013 úvěry poskytovanými účelově založeným firmám. WPB také podle regulátora kupovala směnky, které ze zákona kupovat nesmí a k tomu opět používala nastrčené firmy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist