Pracovat v Česku pro zahraniční firmu znamená pro zaměstnance v drtivé většině případů pobírat vyšší mzdu. Firmy se zahraničním vlastníkem platí v průměru dvojnásobné mzdy než domácí. Navíc jsou na rozdíl od řady jiných zemí vyplácené mzdy při zohlednění produktivity v souhrnu férové. Situace v jednotlivých branžích byznysu se ale často výrazně liší, ukazuje analýza Hospodářských novin, která porovnala více než stovku odvětví. Pracovníky v cestovním ruchu tak zahraniční firmy přeplácí o čtvrtinu, naopak lidé v dopravě by si zasloužili připlatit.

Pokud domácí firma platí zaměstnanci deset tisíc korun, pak zahraniční firma platí dvacet tisíc korun. Ideální mzda, kterou by zahraniční firmy měly oproti domácím platit, při zohlednění produktivity pak vychází také na dvacet tisíc korun. Je to dáno tím, že produktivita jednoho zaměstnance je v zahraniční firmě přibližně dvojnásobně vyšší než v domácí.

Výpočet ideální výše mzdy vychází z prosté myšlenky. Pokud dělník vyrobí za hodinu dva kusy zboží v domácí firmě a jiný čtyři kusy toho stejného v zahraniční, měl by mít dělník v zahraničí nárok na vyšší mzdu, neboť má vyšší produktivitu. Tu samozřejmě ovlivňuje řada faktorů, od vzdělání, vybavení vhodnými nástroji až po organizaci práce. Tedy nelze tvrdit, že by byl dělník v domácí firmě méně schopný.

Hlavní vysvětlení vyšší produktivity zahraničních firem spočívá v tom, že tyto společnosti si dobře vybírají, do kterých odvětví vstoupí, a lákavější jsou ta s vyšší produktivitou práce. "Dominují tak třeba výrobě aut, která má globální produkt, zatímco kupříkladu kadeřnické služby zůstávají v domácích rukou," vysvětluje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Důležitým hlediskem je dle něj také perspektiva růstu daného odvětví, ta ovšem často koresponduje právě s produktivitou.

Ve srovnání s ostatními zeměmi si Česko vede dobře. Zahraniční firmy zde platí mzdy přibližně o 2,5 procenta vyšší, než je ideální mzda spočtená právě na základě produktivity práce. Nejvíce své zaměstnance přeplácí zahraniční vlastníci v Řecku. Řekové od nich získávají o 11 procent vyšší mzdy, než by si dle produktivity zasloužili. Pokud pomineme velmi specifické Irsko, tak na druhém konci žebříčku jsou Maďaři, těm zahraniční firmy platí o třetinu nižší mzdy, než by ideálně měly.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru