Internetový supermarket Rohlik.cz se hodlá do konce roku zbavit všech jednorázových plastových výrobků. Zavedl též tzv. bezplastovou uličku, díky níž si zákazníci mohou během nákupu na internetu zapnout filtr, který jim vybere pouze produkty nebalené do plastů. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Pavel Kučera.
Už v červenci uvedly řetězce Lidl a Kaufland, že jednorázové plastové výrobky jako brčka, kelímky, talíře či příbory na jedno použití nebo vatové tyčinky do uší vyřadí z prodeje do konce příštího roku. Lidl již na jaře oznámil, že do roku 2025 sníží množství plastů u zboží svých privátních značek o pětinu. Stejný plán má Kaufland, který do téhož roku nabídne veškeré produkty vlastních značek jen v recyklovatelných obalech.
Obalové materiály používané v Česku reviduje i Tesco. Albert v červenci potvrdil, že jedná s dodavateli a hledá přírodní či papírové alternativy například pro plastová brčka. Nábytkářský řetězec IKEA ukončí do konce roku 2020 prodej plastového zboží na jedno použití.
Služba "bezplastové uličky" byla na Rohlik.cz spuštěna 31. srpna. Internetový obchod zároveň aktuálně rozšiřuje sortiment o dřevěné a papírové kelímky, tácky či příbory. Chce jimi nahradit plastové, které zůstanou v nabídce do vyprodání zásob. Do prodeje též zavádí rozložitelné sáčky a pytle na odpadky nebo rozložitelné dětské pleny.
Obchod také rozváží nákupy zákazníkům v taškách z papíru s certifikací FSC. Ta zaručuje, že při získávání suroviny nedošlo k drancování lesů a životních podmínek místních komunit. "V některých ohledech jsme však limitováni i stávajícími předpisy, které stanovují, že určité typy produktů musí být do tašek baleny odděleně. Proto často nemůžeme nákup přivést pouze v jedné tašce, i když by se do ní třeba vešel. Legislativa nám to nedovoluje," uvedl zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr.
Na problém jednorázových plastů v supermarketech upozorňuje i ekologická organizace Greenpeace ČR v rámci výzvy Plast je past. V první fázi signatáři chtěli vytvořit tlak na politiky, aby aktivně podporovali návrh směrnice Evropské komise o omezení těchto plastů. Ve druhé fázi se pak obraceli na supermarkety a obchody s dotazem, jak chtějí v budoucnu řešit problematiku plastových obalů.
Před třemi týdny několik dobrovolníků u supermarketu poblíž pražského náměstí Republiky demonstrativně rozbalilo plastové obaly s potravinami, obsah přemístilo do látkových tašek a plasty odneslo zpět do supermarketu. Na začátku září též Greenpeace uspořádalo testování vody v českých řekách na přítomnost mikroplastů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist