Od října čeká hypotéky další zpřísnění a Češi se snaží předzásobit úvěry na bydlení, ještě než nová pravidla začnou platit. Potvrzuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindexu, která sleduje objemy a počty hypoték, které banky lidem skutečně poskytly.
V porovnání s minulým rokem si o prázdninách sice přišlo pro hypotéku o něco méně klientů, ale tím, že nemovitosti zdražily, na ně zájemci potřebují víc peněz a průměrná hypotéka se v srpnu zvýšila na rekordních 2 216 908 korun. Výše průměrné hypotéky je tak skoro o sto tisíc vyšší než před rokem. Celkově banky letos v červenci a srpnu na hypotékách proto poskytly víc peněz než ve stejném období loni, což jim o něco vylepšilo dosavadní letošní výsledek.
S výjimkou července a srpna letošní hypoteční trh ale zažívá pokles. Z dat Hypoindexu vyplývá, že za osm měsíců novou hypotéku v bance podepsalo 64 592 lidí, to je o 9307 méně než před rokem. Na hypotékách od ledna do srpna poskytly 138,894 miliardy korun, tedy o 12,3 miliardy méně než před rokem.
Zájem Čechů o hypotéky sráží vysoká cena nemovitostí a také menší dostupnost – od loňského podzimu většina lidí potřebuje mít k pořízení nemovitosti minimálně dvacet procent kupní ceny, protože banky mohou bez omezení dávat hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitostní zástavy.
Podle analytiků jsou banky v hypotékách úspěšné i během září. "Očekávám, že za letošní září půjčují banky větší objem hypoték než loni. Efekt předzásobení bude vrcholit, protože mnoho lidí bude chtít stihnout podepsat smlouvu ještě za současných podmínek," říká Luboš Svačina ze společnosti Golem Finance, který vývoj hypoték pravidelně sleduje.
Přesto ale letošní celoroční výsledek bank v hypotékách zůstane za loňským rokem. Podle statistiky Fincentrum Hypoindexu loni banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 226 miliard korun. Od října bude zájemce o hypotéku muset splnit další podmínky, což podle odhadu bankéřů banky připraví o patnáct až dvacet procent klientů, kteří na úvěr dosáhli před zpřísněním.
Centrální banka od října bankám uložila přísnější pravidla pro posuzování bonity žadatele o hypotéku. Na splátku všech jeho dluhů, včetně hypotéky, může jít maximálně 45 procent jeho čistých měsíčních příjmů a jeho celková zadluženost nesmí přesáhnout devítinásobek jeho čistých ročních příjmů.
V srpnu také znovu vzrostly průměrné úrokové sazby. Oproti červenci o 0,05 procenta na 2,53 procenta. K růstu průměrných sazeb došlo přesto, že v mnohých bankách ještě dobíhaly letní akce, při kterých banky oproti předchozím měsícům nabídkové sazby mírně snížily.
Podle analytičky Moniky Lukešové z Fincentrum Hypoindexu na slevy totiž nedosáhli všichni žadatelé o hypoteční úvěry. "Nabídková sazba může být jiná než ta výsledná. Doby, kdy klient dostal dokonce nižší sazbu, než banka oficiálně nabízela, jsou prozatím pryč," říká Lukešová.
Zdražování hypoték je sice stále pozvolné, ale pokračuje. V srpnu loňského roku se průměrná sazba hypoték pohybovala na úrovni 2,01 procenta. Vůbec nejníže byla v listopadu a prosinci 2016, kdy se hypotéky prodávaly v průměru za úrok 1,77 procenta.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindexu si v srpnu přišlo do bank pro hypotéku 8475 klientů a banky na nich půjčily 18,788 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist