Aktuálně plánované vrty na Cínovci ukážou, zda a za jakých podmínek je tamní ložisko lithia ekonomicky využitelné. Vrty jsou nezbytné pro zahájení finální studie proveditelnosti, která by měla odhalit první výsledky na konci příštího roku. Ve vyjádření to ve čtvrtek uvedl generální ředitel společnosti Geomet Richard Pavlík. Geomet je dceřinou firmou společnosti European Metals Holdings (EMH), která v pondělí oznámila, že získala od českých úřadů povolení 13 průzkumných vrtů zahájit. Podle Pavlíka mají mimo jiné sloužit ke zpřesnění geologického modelu ložiska.
Klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce zatím ale zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle něj v současnosti zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku Diamo, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.
"Těžaři podali žalobu proti nám, aby Diamo nemohlo realizovat ten projekt," řekl Babiš. Další kroky podle něj vláda učiní podle rozhodnutí antimonopolního úřadu. "V této fázi je to o ÚOHS a rozhodování. Doufejme, že tyto nezávislé instituce budou rozhodovat ve prospěch státu a ve prospěch našich občanů. Aspoň tak by to mělo být," podotkl premiér. Vláda je podle něj přesvědčena, že existuje jasný veřejný zájem státu nad hájením vlastnických, ekonomických a environmentálních zájmů při osvojování ložisek strategických nerostných surovin, včetně lithia.
Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.
"Společnost Geomet provádí finančně značně nákladný geologický průzkum ložiska Cínovec již osmým rokem a financuje jej výhradně z privátních zdrojů. Po celou dobu své průzkumné činnosti na ložisku společnost bezvýhradně dodržuje podmínky zakotvené v rozhodnutích o stanovení průzkumných území a veškerá data, včetně souhrnných odborných zpráv jsou v souladu se zákonem, po schválení v odborné komisi ministerstva životního prostředí předávána státní organizaci Česká geologická služba - archivu Geofond," uvedl Pavlík.
Veškeré v současnosti plánované vrtné práce byly podle něj schváleny relevantními orgány státní správy a samosprávy i majiteli dotčených pozemků. "Dozorujícímu orgánu státní správy, Obvodnímu báňskému úřadu pro území kraje Ústeckého, byly plánované vrtné práce ohlášeny zákonným způsobem," dodal.
Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že vrty jsou součástí průzkumných prací, které byly už dříve v určitém rozsahu povoleny ministerstvem životního prostředí. Geomet podle něj v polovině září ohlásil úřadu dvě doplnění těchto prací. "Jedno se sestávalo z oznámení čtyř vrtů do hloubky 50 metrů a druhé 11 vrtů do hloubky 500 metrů," uvedl. Podle něj však nejde o oznámení, které EMH nyní prezentuje.
Krajský úřad v Ústí nad Labem sdělil, že se kladně vyjádřil ke 4. etapě projektu geologických prací společnosti EMH. Podle mluvčí kraje Lucie Dosedělové krajský úřad průzkumné vrty nepovoluje, pouze se k nim vyjadřuje z hlediska například vyloučení střetu s oblastmi Natura nebo ohrožení podzemních vod.
Premiér Babiš tento týden v reakci na pondělní oznámení EMH několikrát uvedl, že v záležitosti těžby lithia by se měl začít aktivně angažovat státní podnik Diamo. Uvedl, že od Diama očekává, že přijde s projektem, v němž si těžbu lithia na Cínovci skutečně převezme stát. "Diamo musí donutit paní ministryně (průmyslu Marta) Nováková. Aby se konečně probudili a byli aktivní. To máme v plánu, určitě," uvedl ve středu.
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist