Tempo růstu globální ekonomiky zůstane letos i příští rok na loňských 3,7 procenta. Ve svém pravidelném podzimním výhledu World Economic Outlook to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Odhad je vyšší než růst z let 2012 až 2016, ve srovnání s jarní prognózou z dubna však fond výhled na letošní i příští rok snížil o 0,2 procentního bodu. Výrazně horší je výhled pro Česko: letos má tempo jeho růstu zpomalit na 3,1 procenta z loňských 4,3 procenta. Příští rok se dále sníží a dosáhne tří procent. V květnu přitom MMF odhadoval, že český hrubý domácí produkt letos vzroste o 3,7 procenta a příští rok zpomalí na 3,2 procenta.
Dubnový výhled MMF vycházel z toho, že dynamika globálního růstu byla všeobecná a rozsáhlá. Vývoj od té doby však ukázal, že čísla byla zřejmě příliš optimistická a že růst bude spíše stabilní, upozornil měnový fond. V současnosti mnoho ekonomik již dosáhlo, anebo je blízko plné zaměstnanosti, zatímco dřívější obavy z poklesu spotřebitelských cen se vytratily. Navzdory horšímu výhledu však politici mají stále vynikající příležitost k zavedení reforem na podporu růstu, dodal fond.
MMF upozornil i na hrozby dalšího vývoje. Růst se nyní zdá méně vyrovnaný, než ekonomové původně předpokládali. Objevila se určitá rizika, se kterými se v dubnové zprávě nepočítalo, a vzrostla pravděpodobnost dalších negativních šoků ohrožujících růst. V některých důležitých ekonomikách pak růst podporuje politika, která se v dlouhodobém výhledu zdá být neudržitelná.
Ve srovnání s jarním výhledem nyní fond očekává, že růst v rozvinutých zemích bude letos a příští rok o 0,1 procentního bodu nižší. U rozvíjejících a rozvojových zemí je snížení výhledu výraznější: na letošní rok o 0,2 procentního bodu, na rok příští o 0,4 procentního bodu.
V některých rozvíjejících se a rozvojových ekonomikách je také patrné, že pomalé zvyšování úroků v USA, doplněné obchodní nejistotou a v některých zemích také dalšími charakteristickými faktory, brání přílivu kapitálu. V jeho důsledku rovněž oslabily měny, klesly akciové trhy a projevuje se tlak na úrokové sazby. Tento vývoj sice neznamená všeobecný odliv investorů z rozvíjejících se trhů, ani by se tyto problémy nutně neměly přesunout do zemí se silnějšími základy, nicméně to zvyšuje náchylnost k velkým globálním šokům. Jakýkoli prudký zvrat v rozvojových zemích by mohl představovat významnou hrozbu pro rozvinuté ekonomiky, protože rozvíjející se a rozvojové ekonomiky představují podle tržních směnných kurzů zhruba 40 procent světového HDP.
Další rizika zpomalení ekonomického růstu, která se nyní zdají být pro nejbližší budoucnost význačnější, jsou spojená s dalším narušením obchodní politiky. Na schválení čeká nová dohoda o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, zatímco EU a Británie jednají o obchodních podmínkách brexitu. Velkou hrozbou jsou americká cla na čínské zboží a hrozba cel na auta a automobilové součástky.
Analytici: Odhady vývoje ekonomiky Česka nejsou negativní
Odhady MMF vývoje české ekonomiky se přiblížily odhadům tuzemských institucí a neznamenají nic negativního, uvádí analytici. V případě globálních odhadů se MMF podle nich přidal k sérii varování renomovaných institucí, že obchodní konflikty ve světě nezůstanou bez důsledků.
"Nový výhled MMF pro vývoj tuzemské ekonomiky je v zásadě v souladu se současným očekáváním analytiků, ČNB a ministerstva financí," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst kolem tří procent přitom podle něj odpovídá stavu české ekonomiky a nejde tak v zásadě o nic negativního.
ČNB v srpnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta. Podle Seidlera je ovšem pravděpodobné, že v listopadu centrální banka přehodnotí odhad mírně dolů. Ministerstvo financí v červencové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 3,2 procenta a Česká bankovní asociace o 3,3 procenta.
Růst tuzemské ekonomiky ve srovnání s minulým rokem podle Seidlera zpomaluje, jelikož jej tolik netáhne čistý export. "Dovozy ze zahraničí totiž rostou rychleji než vývozy díky příznivé domácí poptávce a dovozně náročným investicím, a naopak vývozy zpomalují z důvodu mírně slabší zahraniční poptávky a omezených kapacit výrobců," uvedl.
V případě globálního výhledu se MMF podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška přidal k sérii varování, že obchodní konflikty ve světě nezůstanou bez důsledků. Jde především o spor USA a Číny. "Pro Česko je nicméně důležitější, jak dopadne brexit, což je v podstatě podobný typ ekonomického šoku, byť s jiným spouštěčem," uvedl.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist