Ceny ropy prudce klesají, jsou nejníže od června. Zvýšené dodávky největších ropných producentů totiž převyšují poptávku na trhu.

Severomořská ropa Brent kolem 17:30 odepisovala zhruba 2,6 procenta na 73,11 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 2,8 procenta na 63,46 dolaru za barel.

Rusko v současnosti dodává na trh rekordní množství suroviny v postsovětské době, denně je to v průměru více než 11 milionů barelů. Velkou část z toho ale zároveň samo spotřebuje. Obavy z vlivu obnovených amerických sankcí proti jiné ropné velmoci – Íránu – tedy v posledních dnech na ropném trhu polevily.

Ve středu zveřejněný průzkum agentury Reuters monitorující produkci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) navíc prokázal, že se kartel na pokles dodávek z Íránu připravuje. Říjnovou produkci navýšil na nejvyšší hodnoty od roku 2016.

V pátek navíc vyšlo najevo, že Spojené státy umožní osmi zemím nakupovat ropu v Íránu i po uvalení sankcí. S odvoláním na zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa to uvedla agentura Bloomberg. 

USA totiž sice chtějí oslabit íránskou ekonomiku, ne ale natolik, aby kvůli tomu rostly ceny ropy. Výjimku tak dostane Japonsko, Indie, Jižní Korea a pravděpodobně i Čína. Další čtyři státy zatím jmenovány nebyly.

"Očekáváme, že dovoz íránské ropy bude v každé zemi snížen na nulu, v opačném případě na ni budou uvaleny sankce," prohlásil už dříve ministr Pompeo. Současně ale připustil, že s některými státy z Blízkého východu, pro jejichž energetický sektor má íránská ropa klíčový význam, se jedná o výjimkách.

Druhá série amerických sankcí proti Íránu vstoupí v platnost 4. listopadu. Kromě energetického sektoru se budou týkat lodní dopravy nebo íránského bankovního sektoru

Jak ropa typu Brent, tak typ WTI zaznamenaly v uplynulém měsíci největší měsíční propad od července 2016. Severomořský Brent za měsíc odepsal 8,8 procenta a americká lehká ropa WTI téměř o 11 procent.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Burza Typ Kontrakt Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn – ICE Brent leden 73,11 75,04
New York – NYMEX WTI prosinec 63,46 65,31

 

 

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru