Zhruba desetina zahraničních turistů v Česku se letos ubytovala v ostatních ubytovacích zařízeních, kam spadá i Airbnb. Z 27,8 milionu zahraničních návštěvníků šlo o 2,6 milionu lidí. Hotely a penziony si k přespání vybralo 13,1 milionu hostů. 

Celkově přijelo do Česka od ledna do konce září o 4,8 procenta více zahraničních turistů. Ve středu to uvedl Český statistický úřad.

Asociace hotelů a restaurací ČR letos upozornila, že nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb se začal projevoval v obsazenosti pražských hotelů. Pražští radní v září schválili návrh, podle něhož město bude chtít změnu zákona, která provozování sdíleného ubytování upraví.

Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 1,02 milionu hostů, což byl meziroční nárůst o polovinu. Uvedla to už dříve společnost Airbnb, která v Česku funguje od roku 2009. Na trhu působí například i společnosti FlipKey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Středeční čísla Českého statistického úřadu také ukazují, že tržby hotelů a penzionů od července do září meziročně klesly o 1,3 procenta. 

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je to především tím, že údaje obsahují pouze příjmy hromadných ubytovacích zařízení. "Nejsou tam započítány tržby z ubytování v soukromí. Tento segment se často pohybuje možná i v šedé ekonomice, protože není nástroj jak jeho příjmy kontrolovat," říká Stárek.

Jednodenních návštěvníků bylo za devět měsíců 14,5 milionu. Tranzitních cestujících, kteří Českem jen projeli, bylo za tři čtvrtletí 2,4 milionu. 

Z celkového počtu návštěvníků tedy bylo 39 procent turistů, 52 procent jednodenních návštěvníků a devět procent bylo tranzitujících cestujících.

V hromadných ubytovacích zařízeních se od počátku roku do konce září ubytovalo 16,8 milionu turistů, ve srovnání s loňským rokem o 6,6 procenta více. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo přes 8,5 milionu. Hostů ze zahraničí přijelo celkem 8,1 milionu, meziročně o 4,7 procenta více.

"Více turistů k nám přijelo rovněž ze sousedních států, ale i dalších evropských zemí, jako je Velká Británie, Nizozemsko, Španělsko či Itálie. Na rozdíl od roku 2017 stagnovala poptávka po ubytování turistů z Jižní Koreje a z Ruska," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Meziročně vyšší počet hostů i přenocování zaznamenaly všechny kraje. Přes 100 000 hostů přibylo v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. V pražských hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo 5,8 milionu hostů, tedy více než třetina celkového počtu v celé České republice.

"Drtivou většinu klientů pražských hotelů a penzionů tvoří cizinci. Od počátku roku využilo ubytovacích služeb pražských zařízení téměř pět milionů zahraničních turistů. U domácích turistů byl nejoblíbenější Jihomoravský kraj, kam jich od počátku roku zamířilo více než jeden milion," dodal vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Více hostů přenocovalo ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení kromě pětihvězdičkových hotelů, kde se celkový počet turistů meziročně snížil o 3,4 procenta. Naopak nejvyššího meziročního růstu dosáhly kempy, kam přijelo o 14,8 procenta více hostů.

Ve třetím čtvrtletí se v hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 7,4 milionu turistů, což bylo meziročně o 5,7 procenta více. Počet přenocování stoupl o 4,3 procenta na 20,6 milionu noclehů. Trend rostoucí návštěvnosti se tak potvrdil i v hlavní turistické sezoně, uvedl statistický úřad.

"Rezidentů se ubytovalo o 800 tisíc více než hostů ze zahraničí," uvedl ČSÚ. Z cizinců bylo tradičně nejvíc turistů z Německa - 589 tisíc. Němci tak opět tvořili zhruba pětinu zahraniční klientely v ubytovacích zařízeních v ČR, v porovnání s loňskem jejich počet stoupl o 2,6 procenta.

Na druhém místě skončili návštěvníci ze Slovenska, téměř 224 tisíc představovalo nárůst o 5,4 procenta. Čínských turistů přijelo přes 214 tisíc, meziročně skoro o čtvrtinu víc. Přibylo také Poláků, Američanů a Britů. Nepatrně se naopak snížil počet hostů z Jižní Koreje a téměř o pět procent z Ruska.

V Česku výrazně přibylo turistů z Ukrajiny. Od začátku letošního roku se jejich počet zvýšil o 45,8 procenta. Pro Stárka z Asociace hotelů a restaurací je to překvapení. "Nemám pro to vysvětlení. Česko ale vždy bylo z pohledu zemí, jako je Ukrajina a Rusko, poměrně populární, takže se možná jedná o opětovné nastartování cestovního ruchu z Ukrajiny," odhaduje Stárek.

Z hlediska regionů přibylo hostů ve všech krajích České republiky. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5 procenta lidí více než loni. Karlovy Vary byly dlouhodobě populární zejména mezi ruskou klientelou, v posledních letech se však město muselo vyrovnat s jejich úbytkem. "Nárůst následuje po poměrně prudkém poklesu, obsazenost hotelů v Karlových Varech v minulosti klesala až o 30 procent," uvádí Stárek. Ruské turisty podle něj v kraji nahradili především návštěvníci z Německa. "Němci mají lázeňství poměrně rádi a destinace je pro ně dostupná automobilem," dodává Stárek.

Více než desetiprocentní nárůst byl také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Tradičně nejvíc turistů zamířilo do Prahy, ve třetím čtvrtletí téměř 2,3 milionu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist