Čínská společnost Sinobo se stala novým majoritním vlastníkem fotbalové Slavie Praha. Jméno nového většinového majitele nese i stadion v Edenu. Vršovický klub o tom informoval na pondělní tiskové konferenci.
Developerská skupina Sinobo přebírá nadpoloviční většinu akcií od čínské státní společnosti CITIC Group, která převzala vlastnictví klubu od původního čínského vlastníka klubu společnosti CEFC. Společnost CITIC zůstává menšinovým majitelem Slavie, procentuální rozdělení akcií Pražané nezveřejnili.
Předseda představenstva firmy Sinobo Čou Ťin-chuej je zároveň většinovým akcionářem čínského klubu Kuoan Peking, se kterým Slavia uzavřela v dubnu strategické partnerství.
"Už když zástupci obou dvou dnešních akcionářů klubu navštívili v dubnu Slavii, slíbili, že udělají co nejrychlejší kroky pro převzetí akciového podílu v našem klubu. Budou se podílet na jeho rozvoji, financování a budoucnosti. Jsem nesmírně rád, že se tento sen stává skutečností. Vstup těchto dvou akcionářů, kterými jsou přední čínské firmy, znamená pro Slavii zejména budoucnost," řekl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.
"V panu předsedovi Čou Ťin-chuej získáváme zkušeného manažera, ale také velkého fotbalového odborníka a fanouška. Fotbal miluje, dává mu mnoho času. Klub z Pekingu řídí s velkou láskou, věnuje mu mnoho osobního času. Klub pod jeho vedením bude hrát asijskou Ligu mistrů příští rok a já věřím, že nebude dlouho trvat, aby oba naše kluby hrály Ligu mistrů," uvedl Tvrdík.
Společnost Sinobo byla založena v roce 2005 v Pekingu, zaměřuje se na výstavbu exkluzivních nemovitostí. Věnuje se také financím a vedle sportu investuje i do kultury.
"Pevně věřím, že vstup společnosti Sinobo jako majoritního akcionáře do Slavie bude přínosem pro obě strany jak na fotbalovém hřišti, tak mimo něj, a že prohloubí přátelství a porozumění mezi našimi hlavními městy, mezi Prahou a Pekingem," uvedl Čou Ťin-chuej.
"Praha díky historii, architektuře, kulturním tradicím a množství uměleckých děl sklízí v Číně slávu a věhlas. Pro většinu Číňanů ale zůstává abstraktním pojmem z knih, který se jim zachytil v paměti. Toto se dnes mění. Slavia bude nejlepší vizitkou Prahy, stane se prostředníkem, díky kterému Číňané dokážou tomuto krásnému městu lépe porozumět," dodal.
Společnost Sinobo už ve Slavii pomohla s příchodem letních posil. "Díky tomuto člověku jsou tu hráči jako Vláďa Coufal, Peter Olayinka, Alexandru Baluta. Kromě strategického partnera získáváme i člověka, který nejen klub vlastní, ale má i nesmírný přehled o fotbale. Slavia má obrovské štěstí, že má takového majitele," řekl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.
"Máme od pana předsedy velmi náročné úkoly - v této sezoně vyhrát ligu a zároveň se pokusit postoupit do Ligy mistrů. Chceme udělat silný středoevropský klub," dodal Tvrdík.
Do světa vrcholového fotbalu vstoupila společnost Sinobo loni v lednu, když ohlásila investici do klubu Kuoan Peking. V něm koupila 64 procent akcií, zbylých 36 procent klubu zůstalo ve vlastnictví státní společnosti CITIC.
Transakce ocenila celý klub, který se může chlubit jednou z největších fanouškovských základen v čínské nejvyšší soutěži, na více než 740 milionů eur (19,5 miliardy korun). To je podle agentury Bloomberg více, než činí hodnota například španělského velkoklubu Atlético Madrid.
Čínské majitele má Slavia od září 2015. Tehdy se vlastníkem klubu stala finanční a energetická společnost CEFC.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist