Kvůli obrovským devizovým rezervám, které Česká národní banka nahromadila v průběhu kurzového závazku, sílí názory ekonomů, že by centrální banka mohla začít jejich část, či přinejmenším výnosy z nich, v budoucnu postupně odprodávat.
Ke konci října činily devizové rezervy ČNB 125 miliard eur, tedy přibližně 3,2 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu to dělá okolo 60 procent, což je jedna z nejvyšších hodnot na světě.
Podle ekonomů by případné rozhodnutí o odprodeji nahromaděných eur díky vyšší poptávce po korunách mohlo vést ke zpevnění kurzu české měny a také zvýšení účinnosti měnové politiky ČNB. Ta však v současnosti odmítá, že by o něčem takovém vůbec uvažovala. "Volání po aktivním snižování devizových rezerv ČNB, které by zabezpečilo posilování kurzu, nelze považovat za odůvodněné. Prodej devizových rezerv by v současné situaci představoval nesystematický zásah do fungování devizového trhu a do kurzového vývoje," stojí v blogu ČNB.
Rozhodnutí ČNB se promítají do vývoje inflace a ekonomické aktivity. Od konce kurzového závazku loni na jaře však nemají takový dopad, přičemž vidět to jde v letošním roce zejména na vývoji kurzu koruny, který nereaguje na růst úrokových sazeb. Svou klíčovou sazbu přitom ČNB letos zvýšila již pětkrát, od konce intervencí pak celkem sedmkrát.
"Účinnost měnové politiky centrální banky je po konci intervencí do jisté míry narušena," uvedl v této souvislosti hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Co se dočtete dál
- Proč je koruna momentálně více citlivá na vývoj světových finančních trhů?
- Kvůli čemu se letos investoři zbavovali aktiv v rozvíjejících se trzích, mezi něž bývá řazeno i Česko?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.