Kvůli obrovským devizovým rezervám, které Česká národní banka nahromadila v průběhu kurzového závazku, sílí názory ekonomů, že by centrální banka mohla začít jejich část, či přinejmenším výnosy z nich, v budoucnu postupně odprodávat.

Ke konci října činily devizové rezervy ČNB 125 miliard eur, tedy přibližně 3,2 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu to dělá okolo 60 procent, což je jedna z nejvyšších hodnot na světě.

Podle ekonomů by případné rozhodnutí o odprodeji nahromaděných eur díky vyšší poptávce po korunách mohlo vést ke zpevnění kurzu české měny a také zvýšení účinnosti měnové politiky ČNB. Ta však v současnosti odmítá, že by o něčem takovém vůbec uvažovala. "Volání po aktivním snižování devizových rezerv ČNB, které by zabezpečilo posilování kurzu, nelze považovat za odůvodněné. Prodej devizových rezerv by v současné situaci představoval nesystematický zásah do fungování devizového trhu a do kurzového vývoje," stojí v blogu ČNB.

Rozhodnutí ČNB se promítají do vývoje inflace a ekonomické aktivity. Od konce kurzového závazku loni na jaře však nemají takový dopad, přičemž vidět to jde v letošním roce zejména na vývoji kurzu koruny, který nereaguje na růst úrokových sazeb. Svou klíčovou sazbu přitom ČNB letos zvýšila již pětkrát, od konce intervencí pak celkem sedmkrát.

"Účinnost měnové politiky centrální banky je po konci intervencí do jisté míry narušena," uvedl v této souvislosti hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.