Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla jedním z předmětů debaty, která ve čtvrtek proběhla na půdě Vysoké školy finanční a správní. Podle přítomných ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Sklenáře a Františka Bostla má celá záležitost i svůj mocenský podtext a americkému prezidentovi a jeho administrativě nejde pouze o snížení schodku obchodní bilance.

"Převažují cla na kapitálové produkty a meziprodukty (nad cly na spotřební zboží). Cílem je zcela změnit obchodní vztahy," řekl v průběhu diskuse Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. "USA se snaží omezit závislost na subdodávkách z Číny," dodal. Podle Sklenáře tak jde o jasnou snahu vymezit si mocenské pozice na mezinárodním poli, a předejít tak i případnému vážnějšímu střetu třeba v podobě vojenského konfliktu.

Čína, jejíž pozice na mezinárodním poli díky bohatnutí země sílí, je na vývozech do USA hodně závislá, a tak by ji prodlužování obchodní války mohlo ekonomicky zasáhnout. Kroky americké strany by tedy Čínu měly přinutit k ústupkům.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co byl podle Sklenáře jeden z důvodů, proč USA nahradily smlouvu NAFTA dohodou USMCA?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se