Hlavní hrdina české videohry Chuchel od úspěšného studia Amanita Design změní vizáž. Autoři prohodili barvu jeho kloboučku a těla. Z černé chlupaté koule bude nově oranžová s černým kloboukem.

Podle oficiálního vyjádření autorů hry je to kvůli kritice hráčů, kterým postavička Chuchla připomínala rasové karikatury z 19. století.

"V reakci na větší počet žádostí od hráčů v uplynulém roce jsme se rozhodli prohodit barvy Chuchla a změnit barvu jeho těla z černé na oranžovou. Chceme ujistit, že kvůli výrazným rozdílům v kultuře a historii mezi střední Evropou a ostatními regiony jsme nezvážili možnost spojování postavičky Chuchla s tzv. "blackface" - americkou divadelní karikaturou z 19. století," píší autoři v prohlášení. Zároveň se omluvili všem, kteří se cítili být jakkoliv uraženi vzhledem postavičky.

"Jako tým mírumilovných kreativních lidí nechceme, aby se naše hry a postavičky ani vzdáleně spojovaly s rasismem ani jiným druhem nesnášenlivosti. Abychom se vyhnuli dalším špatným interpretacím, vzhled Chuchla se v dalších dnech na všech platformách změní," stojí v závěru prohlášení. Na oficiálních stránkách hry je postavička Chuchla vyvedena již v nových barvách.

Adventura Chuchel byla nominována na tzv. herní Oscary, doposud se podle dostupných údajů prodaly desítky tisíc kopií hry. Hra také přednedávnem vstoupila na mobilní platformy. Například na systém Android si ji koupilo a stáhlo kolem pěti tisíc lidí. 

Hra Chuchel vypráví příběh postavičky, která vypadá jako klubko prachu a vlasů a snaží se sníst třešeň. Tu mu ale neustále bere a schovává zlá záporná postava. Ovládá se prostým klikáním na herní prostředí.

České studio Amanita Design vzniklo v roce 2003 a je známé díky sérii Samorost nebo hrám Machinarium či Botanicula. Za své hry získalo několik prestižních ocenění. Ve světě se jeho titulům daří mimo jiné i proto, že v nich nejsou žádné texty a postavičky mumlají vymyšlenou řečí. Není tedy nutné umět anglicky či jiný jazyk. I díky tomu mohou hrát tituly od Amanity i děti, které ještě neumí číst.

Porovnání staré a nové verze Chuchla:

Chuchel změnil barvu

jarvis_5a9d991c498e8133233e7faa.jpegChuchel změnil barvu

Zdroj: Amanita Design