Růst české ekonomiky příští rok mírně zpomalí z letos odhadovaných tří procent na 2,9 procenta. Stejně tak zpomalí růst mezd, ale i tak zůstane poměrně vysoký kvůli stále velmi nízké nezaměstnanosti, která přetrvá i v dalších letech. Inflace naopak stoupne z letos odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí (MF) na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů oslovených analytiků.

"Zatímco v minulých letech byl hlavním tahounem růstu tuzemské ekonomiky zpracovatelský průmysl, v letošním roce se motor růstu přesunul ke službám. Uvedený vývoj očekáváme i v příštím roce, jelikož dosavadní motor průmyslu - automobilový sektor - letos vyčerpal prostor dalšího dvouciferného růstu," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Inflace bude podle něj příští rok růst nejen kvůli růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. K tomu se bude přidávat růst cen potravin kvůli letošní horší sklizni.

Hlavní ekonom Deloittu David Marek upozornil, že po rychlém snižování rozdílu ve výkonnosti české ekonomiky a ekonomiky vyspělých západoevropských zemí by se mělo reálné sbližování úrovně příští rok zastavit. "HDP na obyvatele přepočtený podle parity kupní síly zůstane na 89 procentech průměru EU," odhadl. Zároveň by podle něj měl příští rok přinést zmírnění napětí na českém trhu práce. "Dynamika růstu mezd ale jen tak nevychladne," dodal.

Podle materiálu ministerstva financí by letos měl růst objemu platů a mezd stoupnout o 9,2 procenta a příští rok zpomalit na 7,5 procenta. "Kromě přetrvávajícího nedostatku pracovní síly bude na dynamiku mezd a platů příznivě působit zvyšování minimální a zaručené mzdy a také růst platů v sektoru vládních institucí," uvedlo MF. Míra nezaměstnanosti by měla podle metodiky využívané Českým statistickým úřadem zůstat v následujících letech na 2,4 procenta, vyplývá z dokumentu MF. Nezaměstnanost v ČR patří v rámci EU k nejnižším.

Vývoj ekonomiky příští rok mohou podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ovlivnit brexit, vývoj obchodních válek USA a zpomalení poptávky po autech v Evropě. "Kromě toho může kdykoliv přilétnout černá labuť - tedy riziko, s nímž nikdo nepočítá. Jedním z takových může třeba být finanční krize v Číně. Z výčtu je patrné, že klíčová rizika vesměs číhají v zahraničí," uvedl.

  2018   2019   2020   2021  
  min. prům. max. min. prům. max. min. prům. max. min. prům. max.
HDP 2,8 3 3,5 2,7 2,9 3,3 2 2,6 3,3 1,5 2,4 3,3
Průměrná inflace 2,2 2,3 2,5 2,3 2,4 2,7 1,5 2 2,3 1,3 1,9 2,1
Míra nezaměstnanosti (VŠPS) 2,3 2,4 2,5 2,1 2,4 3 2 2,4 3,2 1,9 2,4 3,5
Objem mezd a platů (nominální růst v %) 7,7 9,2 10,2 6,1 7,6 8,8 4,8 5,7 7,7 4,8 5,3 6,1
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru