Ceny ropy se výrazně zvyšují, jejich růst přesahuje dvě procenta. Trh reaguje na prosincové snížení těžby suroviny v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Severomořská ropa Brent po 17:00 SEČ přidávala 2,4 procenta na 62,66 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI vykazovala růst o 2,7 procenta na 53,49 dolaru za barel.

OPEC se začátkem prosince se svými spojenci domluvil na snížení dodávek ropy na trh o 1,2 milionu barelů denně z říjnové úrovně. Dohoda vstoupila v platnost začátkem ledna. Podle úterní zprávy však kartel výrazně omezil těžbu už v prosinci, a to o 751 000 barelů na 31,58 milionu barelů denně. Je to největší měsíční pokles za téměř dva roky.

Australská společnost Macquarie v pátek předpověděla, že za předpokladu těžebních škrtů OPEC a jejích spojenců, silné globální poptávky a slabšího růstu americké těžby ropy z břidlic by měl být trh ropy letos vyrovnaný. Podle páteční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude ceny ropy v letošním roce tlačit dolů stoupající těžba ve Spojených státech a zpomalující růst světové ekonomiky. IEA předpověděla, že růst těžby ropy mimo kartel OPEC se letos zvýší pouze o 1,6 milionu barelů denně po loňském rekordním nárůstu o 2,6 milionu barelů denně. IEA rovněž potvrdila, že poptávka po ropě by se letos měla zvýšit o 1,4 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 62,66 61,18
New York - NYMEX WTI únor 53,49 52,07