V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 21,3 milionu hostů, což bylo o 6,4 procenta více než předloni. Počet domácích a zahraničních hostů byl téměř vyrovnaný. Rekordní byl loňský rok také z hlediska počtu strávených nocí v hromadných ubytovacích zařízeních, kterých bylo přes 55 milionů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných ve čtvrtek.

Meziročně se domácí návštěvnost zvýšila o více než osm procent, zahraniční o 4,7 procenta. Cizinců přijelo loni do Česka přes 10,6 milionu, o 550 tisíc více než v roce předchozím. "Nejvíce zahraničních hostů přijelo loni ze sousedního Německa a jejich počet poprvé překonal dva miliony," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Další v pořadí byli návštěvníci ze Slovenska, Polska a Číny. Čínských turistů loni přijelo skoro 620 tisíc, o 26,5 procenta více než o rok dřív.

"U většiny ostatních trhů v první desítce zaznamenaly statistiky nárůst příjezdů do deseti procent, pouze příjezdy ruských a jihokorejských turistů stagnovaly na úrovni předchozího roku," uvedla mluvčí agentury CzechTourism Renata Kasalová.

Z hlediska počtu příjezdů i přenocování si loni polepšily téměř všechny kraje. "Pouze na Pardubicku došlo k poklesu počtu ubytovaných hostů i nocí o jedno, respektive 0,6 procenta," informoval ČSÚ.

Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy se trendy v počtu ubytovaných hostů do značné míry odvíjejí od geopolitického a globálně ekonomického vývoje. "Například úbytek ruských hostů souvisí s konfliktem na Ukrajině a sankcemi, které v souvislosti s ním Západ na Moskvu od roku 2014 uvaluje. Roli sehrál také pád cen ropy v letech 2014 a 2015, který ve spojení se sankcemi citelně zhoršil ekonomickou situaci Rusů," dodal Kovanda.

V samotném čtvrtém čtvrtletí roku 2018 se počet ubytovaných hostů zvýšil téměř o šest procent na 4,5 milionu. Zahraničních turistů přibylo 5,1 procenta a domácích 6,9 procenta. Nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich v posledním čtvrtletí ubytovalo téměř půl milionu.

Podle výzkumů agentury CzechTourism utratí zahraniční turisté za dovolenou v Česku v průměru necelých 2000 korun za osobu a den. Z toho přibližně polovinu výdajů utratí během vlastní cesty a polovinu předem. Během pobytu nejvíce utratí turisté z Německa, Švýcarska, Portugalska, Rakouska či Velké Británie.

Zahraniční turisté do Česka nejčastěji cestují s partnerem či s rodinou. S větší skupinou turistů cestují specificky turisté z asijských zemí.

Zdroj dat: ČSÚ