Jeden z nejbohatších podnikatelů a zároveň filantrop Sir Richard Branson se v úterý na konferenci kalifornského think-tanku Milken Institute v Abú Zabí zařadil na seznam úzkého kruhu miliardářů, kteří v posledních letech stále častěji kritizují společenské a ekonomické poměry ve světě a volají po větším zdanění bohatých. 

Branson je zakladatelem a majoritním vlastníkem konglomerátu Virgin Group, pod který spadají nahrávací společnost Virgin Records či aerolinky Virgin America Airlines. Podle žebříčku Forbes je se svým majetkem o hodnotě 4,1 miliardy dolarů (94,6 miliardy korun) 388. nejbohatším člověkem na světě.

Přestože většina nadprůměrně bohatých lidí přišla k velkému majetku díky možnostem a výhodám kapitalistického zřízení, část z nich sama přiznává, že kapitalismus nefunguje zdaleka pro každého. Miliardářů jako Richard Branson nebo hedgefundový investor Ray Dalio, který se pozastavil nad nerovnoměrným rozložením bohatství ve společnosti na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, přibývá a zdá se, že se z toho může stát do budoucna standard, který může pohnout i s politiky.  

"Jedno procento světové populace vlastní zhruba stejný majetek jako devadesát procent nejchudších lidí dohromady, to je prostě fakt," řekl v Davosu Dalio a dodal, že kdyby byl prezidentem, vyhlásil by výjimečný stav. 

Na konferenci Milken Institute Mena Summit 2019 se tento týden Richard Branson vyslovil pro výrazně větší zdanění majetných v případě, že sami nebudou dostatečně sociálně odpovědní a nebudou usilovat o vyrovnávání ekonomických rozdílů mezi lidmi, uvedl server CNBC

Nedávno zveřejněná studie americké federální banky ukázala, že některé americké domácnosti si nemohou vůbec dovolit spořit. Jen 40 procent domácností disponuje v případě nečekaných událostí úsporami, které pokryjí alespoň tříměsíční průměrné výdaje. 

"Musíme udělat vše pro to, abychom nezaopatřené většině lidí pomohli zlepšit životní standard, který už roky beznadějně stagnuje," myslí si Branson. 

Dalším z výrazných kritiků nerovnoměrného rozdělení světového bohatství je podnikatel a filantrop Warren Buffett. "Je čas zastavit rozmazlování miliardářů a distribuovat bohatství rovnoměrněji," tvrdí Buffett. Podle něj vyšší daňové sazby bohaté od investování nijak neodradí.

Server International Business Times připomíná, že někteří miliardáři se pokusili své apely převést i do praxe. V listopadu 2017 více než 400 bohatých Američanů poslalo dopis Kongresu USA, aby odmítl republikánský daňový plán, který by snížil jejich, již v té době velmi nízké daně. I přes agitaci byl zákon přijat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist