Česká národní banka (ČNB), jež dohlíží na bankovní sektor, prověřuje hospodaření Expobank, menší ze dvou ruských bank působících na tuzemském trhu. Informaci přinesly Lidové noviny bez upřesnění, čeho se prověrka konkrétně týká.

Podle LN je kontrola "důkladnější a hlubší" než při průběžných prověrkách, které ČNB standardně dělá. Denisa Všetíčková z tiskového oddělení ČNB řekla, že se centrální banka ke konkrétním případům dohledu nevyjadřuje. Informaci o prověrce odmítla komentovat i tisková mluvčí Expobank Kateřina Petko. Tiskový mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík nejdříve sdělil HN, že při prověřování pomáhá i Finančně-analytický úřad ministerstva, později ale řekl, že tuto informaci nemůže potvrdit. "Nemám informaci, že se na kontrole podílí i FAÚ. Tyto informace může komentovat jen ČNB," řekl. 

Expobank má pobočky v Praze a Karlových Varech a zaměřuje se na firemní a privátní bankovnictví a také na přeshraniční transakce. V roce 2017 měla ztrátu. Ovládá ji ruský finančník Igor Vladimirovič Kim, který ji koupil v roce 2014 jako českou pobočku německé LBBW (kdysi rakouská Bawag Bank). Když německá centrála LBBW tehdy hledala kupce pro svou českou divizi, zájem projevil podle E15 i Andrej Babiš, který ji chtěl získat skrze své fondy Hartenberg Capital. Igor Kim českou banku přejmenoval a přičlenil ji do své skupiny bank v Lotyšsku a Rusku. Dnes skupina působí i v Srbsku.

LN, které premiér Babiš má ve svěřenském fondu, článek o prověrce v Expobank umístily na titulní stranu svého pátečního vydání. ČNB se mezitím už druhý rok neúspěšně snaží protlačit přes Babišovu vládu a ministerstvo financí novelu zákona, která by centrální bance dala větší páku na regulaci hypoték.

Igor Kim vytvořil svoji bankovní skupinu na počátku desetiletí nákupy poboček od západních bank - například od britské Barclays Bank nebo německé WestLB. Ruská Expobank má podle svých webových stránek 18 poboček v deseti ruských městech a operuje s aktivy za asi 61 miliard rublů (21 miliard korun).