František Fabičovič začínal na počátku 90. let s podnikáním v garáži. Dnes je jeho společnost Alca plast největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě a své produkty vyváží do více než 70 zemí světa. Společně s manželkou Radkou Prokopovou z malé firmy vybudoval podnik s obratem asi 1,6 miliardy korun a zhruba 600 zaměstnanci. I díky tomuto úspěchu zvítězil podnikatelský pár v soutěži EY Podnikatel roku. Cenu si odnesli v úterý večer ze slavnostního vyhlášení v pražském paláci Žofín. V červnu budou Česko reprezentovat na světovém finále soutěže v Monaku.

Fabičovič nejprve podnikal sám, jeho manželka se k němu připojila až později. Ve své garáži v Břeclavi provozoval velkoobchod a maloobchod se sanitární technikou. "Ještě před revolucí jsem pracoval pro Jednotu jako nákupčí sanitární keramiky. Díky tomu jsem měl dobré kontakty u českých výrobců záchodů a umyvadel, tak jsem jim po rozdělení republiky začal dodávat vlastní díly," popsal své podnikatelské začátky Fabičovič v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jeho byznys postupně rostl, a tak koupil rozpadlý brownfield v sousedství břeclavského Gumotexu, kde postupně začal budovat moderní tovární areál. Radka Prokopová v minulosti vedla úspěšnou eventovou agenturu v Praze. Kvůli vztahu s Fabičovičem se ale přestěhovala do Břeclavi a vrhla se do podnikání s ním. Společně navázali na Fabičovičovu původní firmu a v roce 1998 založili Alca plast. 

Zatímco ze začátku prodávali především cizí výrobky, dnes mají vlastní vývoj i výrobu s portfoliem téměř 600 sanitárních produktů. Patří mezi ně různé typy sifonů, ventilů a žlabů, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Za design svých výrobků získala firma řadu mezinárodních ocenění včetně prestižní ceny Red Dot Award. 

V Česku a na Slovensku je firma v oblasti sanitární techniky lídrem trhu. Své výrobky vyváží také do více než 70 zemí světa. Nejdůležitější exportní trhy jsou pro ni střední a východní Evropa. Úspěch má ale i na Blízkém východě, v Africe nebo ve střední Americe. "Intenzivně pracujeme na tom, aby se z naší společnosti stala firma globálního významu," říká Fabičovič.

Do zahraničí by se časem mohla rozšířit i výroba firmy, která se zatím soustřeďuje na jihu Moravy. Firma přitom pracuje se špičkovými technologiemi v oblasti vstřikování plastů, laserového vysekávání, řezání kovů či průmyslové robotizace.

Majitelé firmy se zabývají také dobročinností. Přispívají na vozíky pro handicapované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Fabičovič se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Přes 20 let na Břeclavsku financuje a buduje unikátní krajinářský projekt - oboru Obelisk. "Díky tomuto projektu se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů," přibližuje Fabičovič. Před pár lety s manželkou ve Valticích založili také stejnojmenné vinařství.

Soutěž EY Podnikatel roku se v Česku vyhlašovala letos 19. rokem. Loni ji vyhrál majitel strojírenské společnosti Agrostroj Pelhřimov Lubomír Stoklásek. V minulosti si titul odnesli například spoluzakladatel výrobce kuchyňských potřeb Tescoma Petr Chmela, majitel firmy Koh-i-noor Vlastislav Bříza nebo třeba podnikatel Jannis Samaras ze společnosti Kofola.

Ve světě se soutěž koná od roku 1986. Poradenská společnost EY ji pořádá v téměř 60 zemích na šesti kontinentech. Národní vítězové včetně Radky Prokopové a Františka Fabičoviče se v červnu v Monte Carlu utkají o titul Světového podnikatele roku.