František Fabičovič začínal na počátku 90. let s podnikáním v garáži. Dnes je jeho společnost Alca plast největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě a své produkty vyváží do více než 70 zemí světa. Společně s manželkou Radkou Prokopovou z malé firmy vybudoval podnik s obratem asi 1,6 miliardy korun a zhruba 600 zaměstnanci. I díky tomuto úspěchu zvítězil podnikatelský pár v soutěži EY Podnikatel roku. Cenu si odnesli v úterý večer ze slavnostního vyhlášení v pražském paláci Žofín. V červnu budou Česko reprezentovat na světovém finále soutěže v Monaku.
Fabičovič nejprve podnikal sám, jeho manželka se k němu připojila až později. Ve své garáži v Břeclavi provozoval velkoobchod a maloobchod se sanitární technikou. "Ještě před revolucí jsem pracoval pro Jednotu jako nákupčí sanitární keramiky. Díky tomu jsem měl dobré kontakty u českých výrobců záchodů a umyvadel, tak jsem jim po rozdělení republiky začal dodávat vlastní díly," popsal své podnikatelské začátky Fabičovič v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Jeho byznys postupně rostl, a tak koupil rozpadlý brownfield v sousedství břeclavského Gumotexu, kde postupně začal budovat moderní tovární areál. Radka Prokopová v minulosti vedla úspěšnou eventovou agenturu v Praze. Kvůli vztahu s Fabičovičem se ale přestěhovala do Břeclavi a vrhla se do podnikání s ním. Společně navázali na Fabičovičovu původní firmu a v roce 1998 založili Alca plast.
Zatímco ze začátku prodávali především cizí výrobky, dnes mají vlastní vývoj i výrobu s portfoliem téměř 600 sanitárních produktů. Patří mezi ně různé typy sifonů, ventilů a žlabů, armatury, splachovače nebo WC sedátka. Za design svých výrobků získala firma řadu mezinárodních ocenění včetně prestižní ceny Red Dot Award.
Alcaplast roste nepřetržitě od svého vzniku. Za půl miliardy proto postaví další halu
V Česku a na Slovensku je firma v oblasti sanitární techniky lídrem trhu. Své výrobky vyváží také do více než 70 zemí světa. Nejdůležitější exportní trhy jsou pro ni střední a východní Evropa. Úspěch má ale i na Blízkém východě, v Africe nebo ve střední Americe. "Intenzivně pracujeme na tom, aby se z naší společnosti stala firma globálního významu," říká Fabičovič.
Do zahraničí by se časem mohla rozšířit i výroba firmy, která se zatím soustřeďuje na jihu Moravy. Firma přitom pracuje se špičkovými technologiemi v oblasti vstřikování plastů, laserového vysekávání, řezání kovů či průmyslové robotizace.
Majitelé firmy se zabývají také dobročinností. Přispívají na vozíky pro handicapované a podporují lokální mládežnické fotbalové kluby a řadu kulturních projektů. Fabičovič se také aktivně věnuje myslivosti a ochraně přírody. Přes 20 let na Břeclavsku financuje a buduje unikátní krajinářský projekt - oboru Obelisk. "Díky tomuto projektu se do okolní půdy navrátila ztracená voda a řada živočichů," přibližuje Fabičovič. Před pár lety s manželkou ve Valticích založili také stejnojmenné vinařství.
Soutěž EY Podnikatel roku se v Česku vyhlašovala letos 19. rokem. Loni ji vyhrál majitel strojírenské společnosti Agrostroj Pelhřimov Lubomír Stoklásek. V minulosti si titul odnesli například spoluzakladatel výrobce kuchyňských potřeb Tescoma Petr Chmela, majitel firmy Koh-i-noor Vlastislav Bříza nebo třeba podnikatel Jannis Samaras ze společnosti Kofola.
Ve světě se soutěž koná od roku 1986. Poradenská společnost EY ji pořádá v téměř 60 zemích na šesti kontinentech. Národní vítězové včetně Radky Prokopové a Františka Fabičoviče se v červnu v Monte Carlu utkají o titul Světového podnikatele roku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist