Železniční dopravu v České republice čeká v následujících letech radikální změna. Vlakové linky už nebudou automaticky provozovat České dráhy, ale dopravci, kteří zvítězí v jednotlivých soutěžích. RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury chce v těchto soutěžích uspět a České dráhy na některých tratích nahradit. I České dráhy už se ale na tendry připravují a plánují masivní obnovu vozového parku.

Soutěže plánuje ministerstvo vypsat postupně, tak aby uzavřelo smlouvy mezi lety 2020 a 2033. Ještě před nimi vyhlásilo několik neformálních "rozstřelů", díky kterým na rychlíkových linkách vyjedou soukromí dopravci už dříve. Na začátku roku ale ministerstvo dopravy "rozstřely" zastavilo a od prosince tohoto roku objednalo dopravu u Českých drah. Co na to majitel RegioJetu říká? A s čím plánuje v soutěžích uspět?

HN: Ministerstvo teď přestalo dělat takzvané rozstřely, tedy jakési neformální soutěže. Místo toho zadalo provozování několika linek dálkové dopravy od letošního prosince napřímo Českým drahám. Co to pro RegioJet znamená? Nejste vlastně rádi, že se můžete v klidu připravovat na opravdové soutěže do budoucna?

V tuto dobu by už bylo nesmyslné dělat rozstřel, abychom měli jen osm měsíců na zajištění provozu. My jsme nabídky posílali už minulý rok v dubnu. Předpokládám, že ministerstvo nebo vláda, která schvaluje harmonogram, splní své sliby a v půlce letošního roku vypíše opravdovou soutěž.

HN: Tyto soutěže budou postupně probíhat až do roku 2033, kdy má být každá trať v Česku vysoutěžená. Jak si představujete RegioJet v roce 2033?

Chci se koncentrovat jen na železnici. Myslím, že RegioJet bude v úplně jiné pozici, i když se dnes může jevit jako malá společnost oproti Českým drahám.

HN: Chcete se ve výběrových řízeních zaměřit spíše na regionální, nebo dálkovou dopravu?

Zaměření nemáme, ale preferuji dálkovou dopravu. Servis, který nyní máme v nedotovaných vlacích, chceme zavést i do dotovaných vlaků. Ten má smysl pouze v dálkové dopravě. Na regionálních tratích se dá zařídit jen moderní čistý vlak, wi-fi a fungující toalety. Stevard roznášející kávu na lokálkách nemá místo.

HN: Šéf Českých drah Kupec tvrdí, že soukromí dopravci nekalkulují do soutěží všechny náklady. Jedná se například o zálohy při mimořádných situacích či periodické opravy vlaků. Nemůže se stát, že po letech provozu budete chtít další peníze například na údržbu?

Pan Kupec stále hledá chyby v někom jiném. Všichni dopravci počítají se všemi náklady. My máme velké zálohy. Potřebujeme patnáct souprav, ale máme osmnáct lokomotiv. To odpovídá zálohám ve výši 20 procent.

HN: Takže v případě poruchy vlaku nevyjedou náhradní autobusy?

Ne. Máme dost záloh. To platí třeba pro Ústecký kraj, kde máme sedm souprav, ale jezdit jich bude vždy jen šest. Kdyby dopravce neměl zálohy, dostane přísné sankce a výpověď ze smlouvy, což by pro něj byla katastrofa.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru