Po měsících právních sporů o to, zda zastavení podnikání spořitelního úvěrového družstva WPB Capital v roce 2014 bylo oprávněné, se Česká národní banka dočkala vítězství u soudu nejvyšší instance. Nejnovější verdikt tak otevírá cestu k likvidaci družstva a náhradě škod.

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti ČNB a zrušil tak rozsudek soudu nižšího stupně - Městského soudu v Praze - z června loňského roku. Červnový rozsudek městského soudu původně zrušil rozhodnutí o odejmutí licence WPB. Centrální banka, která na úvěrová družstva dohlíží, tehdy varovala, že když bude WPB moci znovu podnikat, její původní manažeři mohou z družstva dál vyvádět majetek a znemožní tak likvidátorovi zachránit pohledávky a vrátit asi 3 miliardy korun do fondu, ze kterého bylo vyplaceno asi sedm tisíc klientů kampeličky.

Martin Jaroš, mediální zástupce představenstva WPB, řekl HN, že WPB bere rozsudek NSS na vědomí a nyní ho detailně analyzuje. Vedení WPB je podle něj připraveno "doplnit další relevantní důkazy, že Česká národní banka při odnětí povolení k činnosti pochybila."

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se