Ministerstvo financí nabídlo před týdnem občanům další emisi státních dluhopisů. Na rozdíl od prvních dvou emisí však tentokrát nabízí dva typy dluhopisů. Jeden výhodný a druhý už méně. Při prezentaci dluhopisů však ministryně Alena Schillerová nezmínila jeden důležitý háček. Lidé, kteří budou mít o výhodný protiinflační dluhopis zájem, musí nejprve koupit ten nevýhodný.
Ve třetí emisi státních Dluhopisů Republiky nabízí ministerstvo financí reinvestiční dluhopis s průměrným úrokem 1,91 procenta za šest let. Kvůli inflaci se obligace v čase ale příliš nezhodnotí, podle ekonomů může být nakonec pro střadatele ztrátový.
Nyní však začalo nabízet i novinku - protiinflační dluhopis, který považuje řada ekonomů za finančně výhodný a majetnější investoři na něm mohou vydělat ročně i přes sto tisíc korun. Nabízí úrok, který bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně.
Očekává se, že lidé projeví větší zájem o ten druhý, výhodnější. Jenže jak zjistily HN, čeká na ně překvapení. Pokud se jedná o takzvané "prvoinvestory", tedy zájemce, kteří od roku 2011 nevlastnili žádný jiný státní dluhopis a nemají zřízený majetkový účet, budou si muset koupit nejprve nevýhodný dluhopis, aby si později mohli přikoupit ten výhodný.
Co se dočtete dál
- Čím ministerstvo financí obhajuje neobvyklý krok svázat nákup výhodných dluhopisů s těmi nevýhodnými?
- Co vše je třeba pro nákup státních dluhopisů podstoupit?
- Jaký byl doposud o tyto obligace zájem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.