Mediální společnost CME (na burze vedená jako CETV), která je mimo jiné majitelem televize Nova, zahájila postup, ve kterém chce prozkoumat a vyhodnotit strategické možnosti pro firmu. Mezi ně patří kromě jiného prodej části nebo celé společnosti. CME to uvedla v pondělní tiskové zprávě, na kterou upozornil server Patria.cz.

Akcie firmy po oznámení rostou na pražské burze o 6,8 procenta. Na burze Nasdaq titul roste o 10,7 procenta.

Společnost uvedla, že mimo jiné zvažuje fúzi s jiným strategickým partnerem, rekapitalizaci nebo pokračování s cílem uskutečnit dlouhodobý podnikatelský plán společnosti. Správní rada  kvůli tomu vytvořila mimořádný výbor, složený z nezávislých ředitelů, který se má věcí zabývat.

Největší akcionář CME, jímž je telekomunikační společnost AT&T, plán revidovat strategické alternativy podporuje, uvedla v pondělí firma.

Předseda správní rady CETV John Billock uvedl, že Central European Media Enterprises (CME) má "bezkonkurenční vedoucí postavení na některých nejrychleji rostoucích mediálních trzích v Evropě". Po pěti letech růstu je tak podle Billocka správná chvíle provést strategický přezkum.

Společnost dále uvedla, že není jisté, zda přezkum vyústí v nějakou transakci. Firma nestanovila žádný časový rozvrh a prozatím nechce poskytovat další informace.

"Na pondělní zprávu o případném prodeji aktiv reagoval trh silně pozitivně, akcie v 16:00 se dostala na úroveň, kde byla naposledy loni v srpnu. A celé odpoledne byl cítit silný nákupní apetit," řekl ČTK Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Objem obchodů bude dnes podle něj více než desetinásobek objemů z pátku.

 

CME, jejíž tržní kapitalizace podle pátečního závěru cen akcií na burze Nasdaq činí 877 milionů dolarů, zaznamenala v posledních letech růst zisku, letos očekává zvýšení zisku před odpisy a amortizací (OIBDA) o deset až 12 procent z loňských 222,7 milionu dolarů. Skupině se v poslední době daří také snižovat dluhové zatížení, její čistý dluh na konci loňského roku klesl na 765 milionů dolarů z 1,1 miliardy dolarů v roce 2017.

Za první tři čtvrtletí roku 2018 CME zvýšila výnosy meziročně o 11,7 procenta na 422,3 milionu dolarů. Provozní zisk stoupl o 21,5 procenta na 87,8 milionu dolarů. Vzhůru šly také výnosy a provozní zisk za samotné třetí čtvrtletí.

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Vedle ČR má CME aktivity na Slovensku, v Rumunsku a v Bulharsku. Firma na konci července ukončila prodej svých aktiv v Chorvatsku a letos v lednu prodala aktivity ve Slovinsku.

Vývoj ceny akcie CETV v pondělí cca do 14:00 na pražské burze:

CME

Zdroj: Patria.cz

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru