Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) vyměřil ratingové agentuře Fitch rekordní pokutu 5,13 milionu eur (zhruba 132 milionů korun) za porušení pravidel, která mají zabránit střetu zájmů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Dánská carevna má šanci stanout v čele evropské komise. Technologičtí obři z ní mají strach

Úřad uvedl, že pětinový podíl v pobočkách agentury Fitch v Británii, Francii a Španělsku od června 2013 do dubna 2018 nepřímo vlastnila soukromá osoba. Tento akcionář, jehož jméno úřad nezveřejnil, byl přitom v danou dobu členem vedení tří organizací, jejichž úvěrovou spolehlivost tyto pobočky posuzovaly.

Úvěrové ratingy jsou klíčovou součástí finančního systému, protože slouží investorům k posouzení rizikovosti jejich investic. Ratingy mají významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému podniku, státu či jinému subjektu půjčovat peníze a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Přední ratingové agentury Moody's, Standard & Poor's a Fitch se po vypuknutí finanční krize staly terčem kritiky kvůli vysokému hodnocení finančních produktů, které se později ukázaly být spouštěčem rozsáhlých turbulencí na finančních trzích.