Nejbohatší muž světa a zakladatel internetového obchodního gigantu Amazon.com Jeff Bezos se po pětadvaceti letech manželství rozvádí se svou ženou a matkou svých čtyř dětí MacKenzie. Bezosová si podle rozvodové dohody ponechá čtyřprocentní podíl v Amazonu, který má aktuálně hodnotu 36 miliard dolarů (více než 820 miliard korun). Stane se tak čtvrtou nejbohatší ženou planety.

Podle prohlášení, které Bezosová ve čtvrtek zveřejnila na svém twitterovém účtu, se ku prospěchu svého manžela vzdává všech svých aktiv v deníku Washington Post a ve společnosti Blue Origin, která je významným výrobcem letecké techniky a vesmírných technologií.

Bezosovi také připadne 75 procent společných akcií v Amazonu plus hlasovací práva nad akciemi, které si ponechává Bezosová.

Nejbohatší ženy na světě

Francoise Bettencourt Meyers — 52,9 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun)

Vnučka zakladatele kosmetického impéria L'Oreal 

Alice Walton — 45,4 miliardy dolarů (1 bilion korun)

Dcera zakladatele řetězce obchodů Walmart

Jacqueline Mars — 37,1 miliardy dolarů (848 miliard korun)

Akcionářka v cukrovinkové společnosti Mars

Jang Chuej-jen — 23,8 miliardy dolarů (544 miliard korun)

Majoritní vlastnice developerské společnosti Country Garden Holdings

Susanne Klatten — 20,8 miliardy dolarů  (475,4 miliardy korun)

Podnikatelka ve farmacii a akcionářka v automobilce BMW

MacKenzie Bezosová si vzala Jeffa Bezose v roce 1993, mají spolu tři syny a jednu dceru, kterou pár adoptoval z Číny. Absolventka Princetonské univerzity je zakladatelkou organizace bojující proti šikaně Bystander Revolution a spisovatelkou.

O rozvod pár požádal již v lednu letošního roku, a to kvůli údajné nevěře Jeffa Bezose a s tím souvisejícím mediálním skandálům. Vyjednávání konkrétních podmínek rozvodu trvalo necelé čtyři měsíce, jelikož manželé neměli podle serveru BusinessInsider žádnou předmanželskou dohodu, na které by mohli budoucí ujednání stavět.

Někteří právníci v minulosti upozorňovali, že by Bezosová mohla podle zákonů státu Washington, kde mají manželé trvalé bydliště, dostat celou polovinu společného majetku.

Pár však vše vyřešil mimosoudní dohodou.

Uvedená dohoda činí z celého procesu nejdražší rozvod vůbec. Dosud toto prvenství držel americký ropný magnát Harold Hamm, kterému soud po dvouletém rozvodovém řízení nařídil zaplatit exmanželce Sue Ann Arnall 972 milionů dolarů (22,2 miliardy korun), píše agentura Bloomberg.

Bezos na svém Twitteru poděkoval za podporu své rodině a přátelům a také za laskavost své ženě MacKenzie, se kterou se podle svých slov těší na novou etapu života, už v roli přátel a rodičů.

Očekává se, že právní účinnosti rozchod manželů definitivně nabude do devadesáti dní.