Podnikatelé z kalifornského Silicon Valley se věnují různým oborům, ve kterých s pomocí technologií a nových přístupů přepisují dříve platná pravidla. Platí to také o filantropii, jejíž zvyky a vliv se snaží změnit jedna z nejbohatších žen světa - Laurene Powellová Jobsová.

Vdova po zakladateli výrobce mobilů a počítačů Apple Stevu Jobsovi se mecenášství věnuje jinak než prostřednictvím tradiční nadace. Z města Palo Alto na severu křemíkového údolí řídí společnost s ručením omezeným nazvanou Emerson Collective.

"Nadace jsou neziskové organizace, z čehož vyplývají určité daňové výhody, ale také regulatorní povinnosti. Emerson Collective to má v tomto ohledu snazší. Co se svými penězi dělá, určuje zakladatelka a majitelka," uvedla v rozhovoru pro páteční vydání HN Donzelina Barrosová, poradkyně mecenášů z organizace Rockefeller Philanthropy Advisors. Ve vedení této instituce působí dědicové amerického ropného magnáta 19. století Johna D. Rockefellera, který pod svým jménem založil jednu z největších dobročinných nadací na světě.

Powellová Jobsová se filantropií začala zabývat ještě za života svého manžela. Společně se zapojili do rozjezdu organizace College Track. Ta od roku 1997 působí v oblasti Palo Alto, kde pomáhá středoškolákům, obvykle dětem přistěhovalců, s přípravou na vysokoškolské studium. Powellová Jobsová se s problémy těchto dětí setkala o několik let dříve, když působila jako dobrovolnice na Carlmont High School v městečku Belmont nedaleko Palo Alto. Školou tehdy zmítalo napětí mezi studenty z různých etnických skupin, apatie a nedostatek učitelů. V roce 1995 se stala dokonce námětem i kulisou pro film Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer v hlavní roli učitelky angličtiny.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak a proč vznikla společnost Emerson Collective?
  • Čemu se Emerson Collective věnuje?
  • Kdo je průkopníkem této formy filantropie v Česku?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se