Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok. Podle nové prognózy se má hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta.
Vláda již na konci ledna snížila svůj odhad z původních 1,8 procenta. K dalšímu zhoršení prognózy přiměl vládu hlavně pokles ve zpracovatelském sektoru. V příštím roce však vláda již čeká oživení a HDP má stoupnout o 1,5 procenta.
Vzestup německého hospodářství skončil, varují ekonomové. Nová zpráva odhaduje letošní růst jen o 0,8 procenta
Ministr hospodářství Peter Altmaier uvedl, že na německou ekonomiku mají nepříznivý vliv obchodní spory a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Mezi domácí faktory, které negativně ovlivňují růst, patří zavedení nové metodiky měření emisí a spotřeby automobilů WLTP a neobvykle nízká hladina Rýna, která způsobila problémy v zásobování a produkci v průmyslovém sektoru, napsala agentura Reuters.
Obtížná situace v zahraničním obchodu způsobená hlavně politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa znamená, že hlavním pohonem ekonomického růstu Německa v letošním i příštím roce zřejmě bude silná domácí poptávka, které pomáhá rekordně vysoká zaměstnanost, růst platů vyšší než inflace a nízké úroky z úvěrů. Silná domácí poptávka také zřejmě zvýší dovoz, jehož tempo růstu by letos i příští rok mělo být vyšší než tempo růstu vývozu. To také zřejmě sníží vysoký obchodní přebytek.
Německá vláda rovněž zavedla fiskální opatření, která by měla letos podpořit ekonomický růst. Patří mezi ně vyšší přídavky na děti či vyšší důchody pro matky, uvedl Altmaier. Vyzval také koaliční Sociálnědemokratickou stranu, aby podpořila snížení daní pro firmy a zdržela se prosazování jakýchkoliv zákonů, které by mohly zatížit soukromý sektor. Vláda by se podle něj měla nyní zaměřit na podporu firem prostřednictvím snížení byrokracie a různých poplatků a daní.
I přes horší odhady na letošek se ale zvyšuje důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku. Ta v dubnu rostla už šestý měsíc v řadě. Zvýšení důvěry podpořilo mimo jiné zmírnění obav ohledně vývoje globálního hospodářství. Uvedl to dnes německý výzkumný institut ZEW.
Index důvěry se podle průzkumu institutu v dubnu zvýšil na plus 3,1 bodu z březnových minus 3,6 bodu. Ekonomové přitom v anketě agentury Reuters předpovídali podstatně mírnější nárůst, a to na plus 0,8 bodu.
Prezident institutu Achim Wambach označil za hlavní příčinu růstu indexu naději, že vývoj světové ekonomiky bude méně nepříznivý, než se dříve očekávalo. "Odklad termínu brexitu mohl rovněž podpořit optimismus ohledně hospodářských vyhlídek," dodal.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Hrubý domácí produkt Německa se v loňském roce zvýšil o 1,4 procenta, nejpomaleji za pět let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist