Ceny ropy v posledních týdnech rychle stoupají. Globální trh se zdražováním vyrovnává s absolutním embargem íránské ropy ze strany Spojených států. Strategie Trumpovy administrativy spočívá v odříznutí Íránu od spojenců, které si islámská republika drží díky prodeji ropy. Tato taktika ale může zaznamenat velkou ránu, protože světový trh se bez íránské ropy nejspíš neobejde, píší Financial Times.
Cena ropy Brent, která se těží především na ropných plošinách v Severním moři, vzrostla od začátku roku o 33 procent a pohybuje se kolem 72 dolarů za barel. Pro světovou ekonomiku závislou na ropě znamená prudké zdražení ropy negativní šok.
"Roste riziko, že půjdou ceny ropy výrazně nahoru," uvedli oxfordští ekonomové John Payne a Gabriel Sterne. Podle nich by se mohla cena ropy zvýšit až na 100 dolarů za barel. Server Bloomberg analyzuje, na koho a jak by prudký růst cen ropy mohl dopadnout.
1. Co by tak výrazné zdražení znamenalo pro globální růst?
Dopady se budou v závislosti na typu ekonomiky i geografické poloze států lišit. Rostoucí ceny ropy, a tedy i pohonných hmot, výrazně poškodí rozpočet domácností a mohou zrychlit inflaci. Nepřehledná situace může být ranou i pro velké ekonomické hráče. Čína je jako největší světový dovozce ropy velmi zranitelná a není sama, mnoho evropských zemí je na dovážené ropě také závislých.
Co se dočtete dál
- Dokáže se světová ekonomika vypořádat s nedostatkem ropy? Kdo na tom bude nejhůře, kdo naopak vydělá a jak se zachovají centrální banky, se dočtete v placené části.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.