Film Sedm statečných je klasická westernová story o boji dobra proti zlu. Hollywoodský snímek z roku 1960 a jeho japonský předobraz Sedm samurajů z roku 1954 jsou stále vysoce ceněné. Tři roky starý remake westernové verze sice nepropadl, originály ale nepřekonal. Podobně by mohlo dopadnout sedm statečných z České národní banky.

Sedmičlenná bankovní rada se ve čtvrtek jednomyslně rozhodla vyrazit do boje proti pomyslnému zlu v podobě inflace. Ta v březnu dosáhla tří procent ve srovnání se stejným měsícem loni. Tehdy byl stejný ukazatel růstu spotřebitelských cen téměř o polovinu nižší. ČNB ještě musí dokázat, že svede před neúprosnou inflací ochránit peněženky občanů Česka, protože její opatření přimějí banky zvýšit úroky vkladů, což se děje velmi pomalu. I ledovce dnes tají rychleji, než stoupají úroky na bankovních účtech. Nicméně postupné zvyšování úroků ČNB, které jsou v současnosti nejvyšší od února 2009, již přimělo některé domácí banky alespoň trochu zvednout úročení spořicích účtů. Na inflaci to zatím ale nestačí. Zvyšování sazeb ze strany centrální banky ale nakonec může zdražit hypotéky. Tady striktně černo-bílé dělení světa naráží na své limity.

Mnoho Čechů si díky nízkému úročení úvěrů na bydlení pořídilo vlastní byt či rodinný dům. Investice takzvaně do cihly se pro většinu z nich stala jedinou smysluplnou obranou proti inflaci. Vyšší úroky z hypoték takovou obranu narušují. Platí to zejména pro lidi, jejichž hypotéky čeká vyjednávání s bankami o výši úrokové sazby pro nové období fixace, během které je jejich úrok na několik let pevně daný. Od roku 2016, kdy ČNB začala své sazby zvyšovat, se průměrné sazby hypotéčních úvěrů odlepily od historicky nejnižších hodnot. Podle údajů agentury Fincentrum Hypoindex dosahuje současná průměrná úroková sazba 2,9 procenta. Před třemi lety činila 1,77 procenta.

 

Vývoj poměrných úroků hypoték od ledna 2012 do května 2019 (Zdroj: Hypoindex.cz)

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak centrální banky ovlivňují ekonomiku?
  • Jak na tom je německá ekonomika?
  • Jaké kroky podnikl ve vedení ECB Mario Draghi?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se