Německá centrální banka v pátek snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v prosinci. Za zhoršením prognózy podle banky stojí především slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl.

V příštím roce počítá centrální banka se zrychlením růstu na 1,2 procenta. I tato prognóza je nicméně slabší než dřívější výhled, podle kterého měl růst napřesrok činit 1,6 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Páteční údaje spolkového statistického úřadu ukázaly, že německý export se v dubnu snížil o 3,7 procenta, což představuje nejvýraznější pokles od srpna 2015. Německá průmyslová výroba se navíc v dubnu propadla o 1,9 procenta, tedy mnohem výrazněji, než očekávali analytici. Ti počítali s poklesem o pouhých 0,4 procenta.

Německé hospodářství se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let.

Prognózy pro Česko německý vývoj nemění

Snížení prognózy německé centrální banky není překvapivé. Naopak předchozí prognóza byla za současného vývoje velmi optimistická. Odhad 0,6 procenta se nachází jen lehce pod průměrným očekáváním trhu," řekl analytik Cyrrusu Michal Brožka. Pro českou ekonomiku je vývoj v Německu samozřejmě negativní, ale české HDP podle něj významně podporuje domácí poptávka. Růst ekonomiky v ČR by se letos měl jasně udržet nad dvěma procenty, dodal.

Dnešní změna výhledu Německé centrální banky přichází trochu s křížkem po funusu, souhlasil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pomalejší růst německé ekonomiky je pro Česko zásadní informací. Jelikož je víc než půlka českého HDP vázaná na export, je třeba počítat se zpomalením poptávky v podstatné části české ekonomiky. "Tuto skutečnost jsme v UniCredit v našich výhledech již před časem zohlednili a stejně jistě postupovali i kolegové z dalších institucí v Česku," podotkl.

Zpomalení české ekonomiky nebude kopírovat německý vývoj stoprocentně, protože některé její části, kupříkladu stavebnictví, budou podporovány setrvačností poptávky, upozornil Sobíšek. Teprve kdyby růst v Německu neoživil ani příští rok, zpomalila by podle něj česká ekonomika razantněji.

Německá centrální banka v letech 2020 a 2021 počítá s oživením německé ekonomiky, uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Banka spoléhá na nejisté uklidnění obchodní třenic mezi USA a zbytkem světa a na efekt nízké srovnávací základy z letošního roku. "Náš odhad na příští roky tak optimistický není. Obáváme se, že obchodní spory a brexit se ještě nějakou dobu potáhnou," varovala. Pokud by ale optimistická prognóza Německé centrální banky na příští rok vyšla, česká ekonomika by si podle ní mohla udržet současné tempo růstu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru