Indonéský ministr obchodu v pátek požádal importéry mléčných výrobků, aby začali hledat nové dodavatele. Ti mají pocházet ze států mimo Evropskou unii, jihovýchodoasijská země chce totiž na mléko z Evropy uvalit clo. Informovala o tom agentura Reuters.

Uvalení cla na evropské mléko má být indonéskou odpovědí na údajně diskriminující politiku Evropské unie vůči biodieselu z palmového oleje. Ten chce Evropská komise zatížit osmi- až osmnáctiprocentním clem. "Ihned doporučím meziresortnímu týmu expertů uvalit 20- až 25procentní clo na evropské mléčné výrobky. Je to adekvátní reakce na plány EU," sdělil agentuře Reuters ministr Enggartiasto Lukita.

Roztržka ohledně palmového oleje se vyostřila již v březnu tohoto roku, kdy Evropská komise zpřísnila podmínky použití palmového oleje v biopalivech. Důvodem k tomu byly plantáže s palmovým olejem, které přispívají k odlesňování regionu. Indonésie a Malajsie jsou dva největší producenti palmového oleje na světě. Oba státy opakovaně prohlašují, že evropské kroky jsou pro jejich průmysl diskriminující.

"Pokud budou cla nastavena nespravedlivě, je to krok k protekcionismu a obchodní válce. Před nespravedlností nebudeme mlčet," řekl Lukita na ekonomickém fóru v Jakartě.

Představitelé EU v Indonésii situaci zatím nekomentovali. Lucas Cibor, dočasný vedoucí mise EU se Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN), sdělil, že ve čtvrtek vysvětloval indonéským a malajsijským představitelům politiku EU vůči udržitelným biopalivům a palmovému oleji.

Lukita zatím neví, kdy by měla indonéská cla vstoupit v platnost. "Požádal jsem importéry mléčných výrobků, aby nakupovali zboží od dodavatelů z Austrálie, Nového Zélandu a ze Spojených států," dodal.

Indonésie je po Alžírsku a Číně třetím největším odběratelem evropského odstředěného mléka, podle dat Evropské komise. Evropská unie je pro Indonésii třetím největším obchodním partnerem, zatímco EU obchoduje s 30 zeměmi více než s Indonésií.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.