České domácnosti vyjde přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání celkově na 473 milionů korun. Ty zaplatí za pořízení set-top-boxů nebo nákup televizorů umožňujících příjem signálu. Uvádí to studie Arthur D. Little, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celkové náklady spojené s přechodem na nový standard studie vyčíslila na 3,16 až 3,72 miliardy korun. Vedle nákladů domácností, státu a provozovatelů sítí zahrnují náklady držitelů kmitočtů včetně jejich ušlého zisku.

Podle údajů Českých Radiokomunikací je na příjem DVB-T2 v současnosti připraveno 30 procent diváků. Z toho 21 procent má televizi s DVB-T2 tunerem a devět procent set-top-box.

Celkem přijímá televizní signál terestricky 55 až 60 procent Čechů.

Náklady domácností jsou podle studie odhadnuté na základě počtu těch domácností, které nevyměnily televizor v rámci přirozené obměny po dobu provozu přechodové sítě, respektive ke konci DVB-T vysílání. Vysílání v tomto standardu má skončit v červnu příštího roku. První vysílače budou vypnuté letos na konci listopadu.

Průměrná cena nového televizoru, který je připravený na DVB-T2, je u obchodníka Alza.cz zhruba 11 000 korun. Set-top-box začíná na zhruba 500 korunách, dražší stojí několik tisíc korun.

"Nejprodávanější jsou stále televize s úhlopříčkou 55 palců, čím dál zajímavější jsou prodeje velkých televizí s 65 a více palci. Naopak zařízení s rozměrem pod 50 palců postupně klesají," uvedla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá. Celkem je na trhu asi 2400 certifikovaných zařízení pro příjem DVB-T2.

Provozovatelům vysílacích sítí bude stát prostřednictvím radiokomunikačního účtu kompenzovat náklady 613 milionů korun. Ty souvisejí s technickými úpravami vysílačů a uváděním do provozu nových zařízení. Do radiokomunikačního účtu plynou peníze z využívání radiových kmitočtů. Přímo státu vzniknou s přechodem náklady 330 až 385 milionů korun související především s informační kampaní pro domácnosti a certifikací přijímačů.

Přechod na DVB-T2 se týká celé Evropy a souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Technologie DVB-T2 je na kmitočty méně náročná než stávající DVB-T.