Agentura Fitch Rating po měsících nepokojů a protestů snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Hongkongu o jeden stupeň na AA. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále snižovat. Uvedl to Fitch ve svém prohlášení. Rating však stále zůstává na vysoké úrovni a Hongkong je hodnocen jako velmi kvalitní dlužník.

V Hongkongu, který je důležitým finančním centrem, se už od března konají masivní, a někdy i násilné protesty kvůli obavám, že mu Peking chce omezit autonomii, kterou Hongkong získal v roce 1997, kdy byl navrácen Číně.

Fitch míní, že současný rámec "jedna země, dva systémy" zůstane nedotčen. Veřejná nespokojenost ale zřejmě bude přetrvávat navzdory nedávným ústupkům vůči určitým požadavkům protestujících. Domnívá se také, že finanční rezervy Hongkongu zůstanou nezměněny, ale příjmy regionu budou nižší, než s jakými počítá současný rozpočtový plán.

Snížení ratingu přichází v době, kdy se v Hongkongu čekají další protesty. Demonstranti hrozí, že o víkendu přeruší dopravní spojení na letiště.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Protesty pokračují

Protesty v Hongkongu pokračovaly i v pátek. Studenti vytvořili lidské řetězy, aby přitáhli pozornost ke zbývajícím požadavkům demonstrantů, které místní vláda dosud nevyslyšela. Německá kancléřka Angela Merkelová nadnesla téma Hongkongu při své páteční schůzce s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu.

"Zdůraznila jsem, že občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich práva a svobody," řekla Merkelová.

"V současné situaci je nutné předejít násilí, pomůže jedině dialog. Objevují se náznaky, že správkyně Hongkongu tento dialog zahájí. Doufám, že se tak stane," dodala kancléřka.

Čínský premiér na tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že Peking ve vztahu k Hongkongu respektuje model "jedna země, dva systémy"." "Podporujeme hongkongskou vládu ve snaze ukončit násilí a chaos v souladu se zákony a zajistit Hongkongu dlouhodobou prosperitu a stabilitu," dodal.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil. Propekingskou vládu proto vyzývají k nezávislému vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti protestům, propuštění zadržených demonstrantů a zcela svobodné volby.

Dokud nebudou tyto požadavky splněny, chtějí aktivisté v protestních akcích pokračovat. Na sobotu svolali organizátoři velkou demonstraci před hongkongské mezinárodní letiště, které patří k nejrušnějším na světě. Jejich cílem je narušit dopravu na letiště. V pátek večer se mají protestní akce uskutečnit ve stanicích metra a také poblíž sídla vlády, informovala agentura Reuters.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některých dnech při nich vyšly do ulic i statisíce lidí. V pátek studenti v Hongkongu před několika školami vytvořili lidské řetězy. Byly mezi nimi například studentky katolické dívčí školy v modrých školních uniformách, které doplnily obličejovými maskami, jimiž se demonstranti chrání na protestních akcích před slzným plynem. Na jiných místech se manifestující studenti oblékli do černé, která je symbolickou barvou demonstrantů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru