Podnikatelská nálada v Německu se v září mírně zlepšila, ukázal v úterý průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založen na průzkumu zhruba mezi sedmi tisíci německých firem, vzrostl na 94,6 ze srpnových 94,3 bodu. Je to první nárůst po pět měsíců trvajícím poklesu. Výhled na další měsíce se ale opět zhoršil.
"Pokles si dává pauzu," napsal v tiskovém sdělení prezident Ifo Clemens Fuest. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali, že index vystoupí jenom na 94,4 bodu. Tento ukazatel ekonomické konjunktury, který je považován za spolehlivé měřítko budoucího vývoje hospodářství, byl ještě v srpnu nejníže od listopadu 2012.
Dílčí index hodnotící současnou situaci vystoupil na 98,5 z 97,4 bodu. Index, který zaznamenává odhad vývoje obchodní aktivity na příštích šest měsíců ale klesl na 90,8 ze srpnových 91,3 bodu.
Svou současnou situaci i očekávání do budoucna hůře ohodnotili manažeři ve zpracovatelském průmyslu. Lépe než minulý měsíc nahlíželi na své podnikání naopak vedoucí pracovníci sektoru služeb, optimističtěji vidí i nejbližší měsíce. Lepší nálada panuje také ve stavebnictví. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu jsou ale skeptičtí i maloobchodníci. Také oni hůře ohodnotili jak svou současnou situaci, tak výhled.
Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla. Její index podle společnosti IHS Markit klesl na 49,1 bodu ze srpnových 51,7 bodu. Poprvé od dubna 2013 se tak dostal pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Dílčí index zpracovatelského sektoru se propadl nejníže za více než deset let.
Podle analytika institutu Ifo Klause Wohlrabeho se německá ekonomika ve třetím čtvrtletí zřejmě dostane do recese. Ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta a recese se obyčejně definuje jako alespoň dvě po sobě jdoucí čtvrtletí hospodářského poklesu.
Jiného názoru je ale německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Ten bezprostředně po zveřejnění průzkumu Ifo uvedl, že Německo v recesi není, i když jeho růstové faktory se zhoršují.
Největší ekonomika EU je na pokraji recese. Německý export a průmysl jsou pod tlakem slabé poptávky
Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Ve své konečné zprávě to koncem srpna uvedl Spolkový statistický úřad. Hospodářství největší ekonomiky Evropské unie se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese, zejména kvůli slabšímu vývozu.
Export se po očištění od sezonních a kalendářních vlivů proti předchozím třem měsícům snížil o 1,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,3 procenta. To znamená, že čistý obchod z celkového výkonu německé proexportně orientované ekonomiky ubral 0,5 procentního bodu.
K potížím přispívá obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Důvěra v českou ekonomiku je nejnižší za pět let
Důvěra v českou ekonomiku v září klesla ve srovnání se srpnem o jeden bod na 94,6 bodu, a je tak nejnižší za zhruba pět let. V případě podnikatelů se důvěra snížila o 0,7 bodu na 92,9 bodu, u spotřebitelů to bylo o 1,8 bodu na 103,3 bodu. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému září je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku snížila o 0,9 bodu v obchodu a o 1,6 bodu u služeb. Naopak v průmyslu se už počtvrté za sebou nezměnila, stejná zůstala rovněž ve stavebnictví.
"V září výsledky konjunkturálních průzkumů nepřinesly žádná překvapivá zjištění. Důvěra podnikatelů napříč sledovanými odvětvími je stabilní, podniky dobře hodnotí zejména svou současnou situaci," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Přesto je podle něj možné pozorovat, že výsledky jsou dlouhodobě ovlivněny vysokou mírou nejistoty respondentů. "Lze proto zatím těžko odhadovat, jak se podnikatelská nálada bude v příštích měsících nadále vyvíjet," dodal.
Nejnovější ukazatelé důvěry by ale podle ekonoma ČSOB Petra Dufka neměly vést ani k výraznějšímu přehodnocování investičních záměrů firem ani spotřebitelského chování.
"Celkový vzkaz z průzkumu za letošní září a obecně za celé třetí čtvrtletí lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejde ale o nic dramatického a vlastně ani překvapivého," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist