Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled českého bankovního sektoru z pozitivního na stabilní. Zdůvodňuje to zejména zpomalením hospodářského růstu. Agentura v pondělí uvedla, že po letech rychlého růstu půjček očekává v Česku mírné zhoršení kvality úvěrového portfolia.
Výkon českých bank v příštích 12 až 18 měsících zůstane zdravý, ale stabilní, neboť růst ekonomiky postupně zpomaluje. Kvalita úvěrů v Česku zůstává podle Moody's jednou z nejlepších ve střední a východní Evropě, po několika letech svižného růstu úvěrů ale mírně oslabí.
"Pozitivní výhled ratingu dával šanci na zlepšení ratingové známky a s ním i snížení rizikových prémií a úrokových sazeb, za které si české banky půjčují," řekl analytik společnosti Deloitte David Marek. Nicméně vzhledem k tomu, že české banky nejsou závislé na mezibankovních půjčkách a mají dostatek peněz v podobě klientských vkladů, nemá pro ně podle něj změna výhledu ratingu nijak zásadní dopad.
Moody's po 17 letech zlepšila rating Česka na historicky nejvyšší stupeň. Chválí vládní reformy i nízké zadlužení
Moody's očekává, že růst hrubého domácího produktu (HDP) České republiky v letošním roce zpomalí na 2,7 procenta z 2,9 procenta loni. Příští rok čeká další zvolnění tempa, a to na 2,5 procenta.
Ziskovost bank by ale měly až do příštího roku podporovat rostoucí úrokové sazby a vysoký růst úvěrů. Moody's proto očekává, že zisk českých bank zůstane mezi nejvyššími ve střední a východní Evropě.
Největší české banky také disponují dostatečnou úrovní stabilních a levných vkladů, aby mohly financovat poskytování úvěrů, uvádí ratingová agentura.
Agentura na začátku měsíce zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka o jeden stupeň na pro Česko historicky nejvyšší úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody's změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.
Naopak německá vláda snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,1 procenta, zatímco dosud očekávala růst o 1,5 procenta. Odhad letošního růstu ponechala beze změny na 0,5 procenta. Oznámil to německý časopis Spiegel, který ale neuvedl zdroj svých informací. Mluvčí německého ministerstva hospodářství uvedla, že nové vládní prognózy ještě nebyly dokončeny. Dodala, že se k záležitosti nemůže blíže vyjadřovat, dokud vláda odhady oficiálně nezveřejní.
Zpomalení ekonomického růstu už ale začíná být v českém průmyslu cítit, první náznaky přicházejí ze zahraničí, uvedl Svaz průmyslu a dopravy. Vyjádření poskytl v souvislosti s Mezinárodním strojírenským veletrhem.
Podle svazu přibývá firem, které pozorují slábnoucí zahraniční poptávku. Uvedly to v pravidelném průzkumu, který svaz pořádá společně s Českou národní bankou. Průmyslová výroba v Německu se drží pod úrovní roku 2018 a německé firmy hlásí od začátku roku pokles zakázek.
Klientů bank se zhoršení výhledu výrazně nedotkne
Zhoršení výhledu agentury Moody’s na český bankovní sektor se klientů tuzemských bank významněji nedotkne. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Můžou se ale podle nich snížit zisky bankovních domů.
"Jde pouze o kosmetickou změnu výhledu, která zdaleka nesignalizuje hmatatelné zhoršení byznysu tuzemských bank," řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Náklady rizika klesly v minulých kvartálech na rekordní minima s ohledem na setrvale se zlepšující kvalitu úvěrových portfolií. Lze tedy očekávat, že zpomalující ekonomický růst promluví do mírného zhoršení kvality úvěrových portfolií. Zisky tuzemských finančních domů tak mohou v dalších letech ve srovnání s letoškem lehce klesnout, dodal.
"Pozitivní výhled ratingu dával šanci na zlepšení ratingové známky a s ním i snížení rizikových prémií a úrokových sazeb, za které si české banky půjčují," uvedl analytik společnosti Deloitte David Marek. Nicméně vzhledem k tomu, že české banky nejsou závislé na mezibankovních půjčkách a mají dostatek peněz v podobě klientských vkladů, nemá pro ně podle něj změna výhledu ratingu nijak zásadní dopad.
Změna ratingu může mít efekty lehkého poklesu cen akcií bank na burzách, méně splácené úvěry znamenají nižší zisk a tím pádem nižší dividendu pro akcionáře, doplnil analytik Natlandu Petr Bartoň. Méně bankovního zisku se tak vyveze z ČR, čímž se podle něj lehce zmenší chuť vlády na sektorovou bankovní daň, kterou připravují kvůli své interpretaci zisků jako 'vývoz národního bohatství'. Sama sektorová daň ale dál zhoršuje budoucnost českých bank, podotkl.
Krok Moody´s ve vztahu k českým bankám působí značně kontrastně ke kroku k českému státu a jeho financím, upozornil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Český stát podle něj za posledních 12 měsíců své finance v ničem nekonsolidoval, spíše naopak. To banky v Česku už několik měsíců zpřísňují požadavky (snižuji LTV, tedy poměr výše úvěru k hodnotě zástavy, zvyšují úrokové marže, přísněji se dívají na zástavy). Banky jsou na případnou krizi lépe připravené než český stát, poznamenal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist