Antivirová firma Avast zvýšila za tři čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA meziročně o 6,6 procenta na 358,5 milionu dolarů (8,3 miliardy korun). Tržby očištěné o kurzového pohyby a prodané aktivity vzrostly o 9,1 procenta na 640,1 milionu dolarů (14,8 miliardy korun). Firma to oznámila v pátek v tiskové zprávě.

Výsledky jsou v souladu s očekáváním vedení společnosti. "Nadále pokračujeme v naší úspěšné růstové strategii opírající se o náš globální model spotřebitelské platformy a o naši instalovanou bázi více než 435 milionů uživatelů po celém světě," uvedl generální ředitel Ondřej Vlček. Za celý letošní rok Avast očekává jednociferný růst tržeb a stabilní provozní zisk.

V pololetí činily tržby společnosti 421,7 milionu dolarů, tedy přes 9,7 miliardy korun. "Jsme rádi, že za první pololetí roku 2019 můžeme oznámit velmi dobré výsledky, které jsou v souladu s očekáváními představenstva. Upravené tržby skupiny se v meziročním srovnání zvýšily o 9,2 procenta, zejména díky dvojcifernému růstu v zákaznickém segmentu Consumer Desktop. Udrželi jsme i vysokou úroveň ziskovosti," uvedl v srpnu generální ředitel Ondřej Vlček. Upravené tržby v zákaznickém segmentu v pololetí vzrostly meziročně o 10,5 procenta na 307,6 milionu USD.

Avastu se podle Vlčka vrací investice do inovací a zákaznických zkušeností. Zatímco výsledky v mobilním segmentu zůstaly v srpnu lehce pod očekáváními, v dalších oblastech spotřebitelského segmentu firma vykázala dobrou úroveň konverze i udržení zákazníků. Důležitým strategickým milníkem první poloviny roku bylo vydání řešení pro tzv. Internet věcí pro koncové spotřebitele a mobilní operátory.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG.

Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V Česku Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Loni v květnu vstoupila společnost na londýnskou burzu. Investoři ji tehdy ocenili na 2,4 miliardy liber (tehdy zhruba 70 mi­liard korun). Aktuální tržní hodnota společnosti je o více než třetinu vyšší a dosahuje bezmála 3,7 mi­liardy liber (106 miliard korun).

Z brigádníka miliardářem: Hackeři útočí i přes lednici, platu v Avastu jsem se vzdal