Americký internetový prodejce Amazon spustil v ČR nábor až 3000 pracovníků pro předvánoční špičku, pomohou při odbavování vánočních objednávek, informovala v pondělí ČTK za český Amazon PR manažerka pro střední a východní Evropu Miroslava Jozová. Amazon má v distribučním centrum v Dobrovízi zhruba 3000 stálých zaměstnanců a je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Před Vánoci ale mají zájem o brigádníky i další velké firmy, pro něž jde o nejrušnější období roku.

Prodejní sezona Amazonu vrcholí před Vánocemi, ale už nyní stoupá počet objednávek. Sezonní pracovníci mohou nastoupit jak na plný pracovní úvazek, tak i na částečný úvazek. "Těšíme se, až znovu přivítáme ty, kteří se k nám před Vánocemi pravidelně vracejí," uvedl viceprezident evropských operací společnosti Amazon Steven Harman.

Amazon nedávno zvýšil základní hodinovou mzdu ze 150 na 160 až 175 korun hrubého podle dosavadní délky trvání pracovního poměru. Složkou mzdy je i desetiprocentní měsíční bonus, pokud má zaměstnanec stoprocentní docházku.

Před Vánoci shánějí zaměstnance a brigádníky i další firmy, pro které je toto období nejrušnější částí roku. Například Česká pošta hledá doručovatele, řidiče, pracovníky na přepážky nebo třídíren zásilek. V inzerátech je láká na odměnu až 190 korun za hodinu.

Internetový prodejce Amazon působí v tuzemsku od roku 2013, kdy v Dobrovízi začalo fungovat centrum vráceného zboží. Zhruba o dva roky později byl spuštěn provoz distribučního centra Amazonu na ploše 95 tisíc čtverečních metrů. Centrum vráceného zboží loni ukončilo provoz, většina jeho zaměstnanců přešla do distribučního centra.