Mezinárodní měnový fond varuje Evropu, aby si připravila nouzové plány pro případ silného útlumu ekonomiky. Evropské hospodářství čelí více rizikům a měnová politika už své nástroje vyčerpala, uvedl ve středu fond ve svém ekonomickém výhledu pro Evropu. Odhad růstu ekonomiky regionu ale nechal beze změny na hodnotách zveřejněných v polovině října.

Varování přichází přesto, že se hospodářství eurozóny ukazuje odolnější, než se vzhledem ke zpomalování obchodu a výroby očekávalo. Daří se Francii, tedy druhé největší ekonomice eurozóny, i když Německo jako nejdůležitější země bloku se v uplynulém čtvrtletí zřejmě propadlo do recese. Zhoršovat se začíná i situace na německém trhu práce.

Další riziko podle měnového fondu představuje chystaný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Hrubý domácí produkt Spojeného království by v tomto případě za dva roky klesl o 3,5 procenta, odhaduje MMF. Evropská ekonomika by pak podle tohoto scénáře oslabila o 0,5 procenta.

Současná slabost obchodu a výroby by se navíc mohla přelít do jiných odvětví – především do služeb – rychleji a ve větší míře, než se nyní má za to. Zpráva také varuje před rychle rostoucími cenami aktiv v některých zemích a zmiňuje výslovně nemovitosti. Výsledkem by mohlo být, že banky budou zranitelnější vůči šokům typu prudkého poklesu tolerance k riziku a zpřísnění finančních podmínek.

Hospodářský růst v Evropě letos podle odhadu měnového fondu zpomalí na 1,4 procenta z loňských 2,3 procenta. Na příští rok počítá MMF s růstem o 1,8 procenta, neboť předpokládá, že se vzpamatuje světový obchod. Zatímco tato čísla zůstala beze změny, upravil MMF o jednu desetinu procentního bodu směrem dolů na 1,3 procenta odhad letošního růstu rozvinutých zemí Evropy. Rozvíjející se země regionu by si podle fondu mohly naopak o půl procentního bodu polepšit a vykázat růst o 1,8 procenta.

V případě České republiky, kterou řadí na rozdíl od Maďarska a Polska mezi rozvinuté evropské země, pak MMF snížil odhad růstu HDP na letošek na 2,5 procenta z dubnové hodnoty 2,9 procenta. Na příští rok pak fond odhaduje růst českého HDP na 2,6 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu méně, než předpovídal v dubnu.

Navzdory vedlejším účinkům, jako je zdražování aktiv, ale MMF evropským centrálním bankám doporučuje, aby pokračovaly v dosavadní uvolněné měnové politice a zpomalování ekonomiky tak zbrzdily. Podle agentury Bloomberg může zpráva posloužit jako argument Evropské centrální bance, která se v některých zemích potýká s přetrvávajícím odporem vůči svým stimulačním opatřením na podporu ekonomiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist