Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. ČTK to ve čtvrtek bez dalších podrobností oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci. Server E15.cz začátkem září informoval, že koncem srpna kotační výbor tamní burzy záměr skupiny Home Credit schválil.
"Skupina Home Credit oznamuje, že se kvůli tržním podmínkám rozhodla nepokračovat v procesu směřujícím ke globální nabídce akcií její stoprocentně vlastněné dceřiné firmy Home Credit N.V. na burze v Hongkongu," uvedli ve čtvrtek zástupci skupiny.
Zrušení příprav úpisu akcií se kvůli politické situaci v Hongkongu dalo podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala čekat. "Nikdo ze zahraničí by nechtěl riskovat, že se do dne uzavření úpisu situace ještě více zhorší. Hrozilo a hrozí, že status Hongkongu bude do budoucna výrazně horší než nyní. To by ohrožovalo nejen uvažované minoritní akcionáře Home Credit, ale i majoritního vlastníka skupinu PPF," řekl.
"Jde zřejmě jak o nepřízeň podmínek v samotném Hongkongu, kde už několik měsíců jsou masové protestní bouře tamního obyvatelstva, tak o nepřízeň podmínek, které čelí čínský maloobchodní segment," doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Možné přehodnocení rozhodnutí vstoupit na hongkongskou burzu podle něj v poslední době avizovalo více firem. Pro vstup se však nerozhodly ty úzce spjaté právě s čínským maloobchodním segmentem, zatímco například firma orientovaná na vývoj umělé inteligence nakonec vstupuje, dodal.
Kellnerův Home Credit chce na burze v Hongkongu získat miliardu dolarů. Čína se stává pro firmu nejdůležitějším trhem
Agentura Reuters v létě uvedla, že by firma mohla z primární veřejné nabídky (IPO) získat více než miliardu dolarů (zhruba 22,7 miliardy korun). Zamýšlená globální veřejná nabídka akcií byla ale podmíněna mimo jiné souhlasem hongkongské burzy, finálním rozhodnutím orgánů skupiny Home Credit i HCBV, tržními podmínkami a dalšími faktory.
Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, s podílem 91,12 procenta. Menší část (8,88 procenta) patří firmě Emma Omega, kterou ovládá podnikatel Jiří Šmejc.
Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.
PPF investuje do řady odvětví – od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.
PPF: O půl milionu si řekla UK sama, překvapilo nás, jak málo stojí pozice partnera
PPF: O půl milionu si řekla UK sama, překvapilo nás, jak málo stojí pozice partnera
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist