Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na členku týmu insolvenčních správců Juliu Kappelovou-Gnirsovou.
Necelá polovina zhruba ze 2100 zaměstnanců by z německé pobočky měla dostat výpověď. Více než tisícovka pracovních míst by však měla být zachráněna díky prodeji některých částí podniku, píše DPA.
Českou cestovní kancelář Neckermann, která je pobočkou Thomas Cook, konec německé pobočky neovlivní, reagoval ve čtvrtek na dotaz ČTK šéf marketingu CK Jan Šrámek. CK Neckermann podle něj individuálně řeší odjezdy klientů na zájezdy do konce roku. Další kroky budou podle něj záviset i na jednáních s několika potenciálními investory.
"Oznámení z Německa se našich klientů nedotkne aktuálně vůbec nijak," uvedl Šrámek. Přestože jsou česká a německá pobočka majetkově propojeny, není podle něj důvod pro to, aby česká CK vstupovala do insolvence.
CK Neckermann v současnosti ruší asi polovinu svých zájezdů. Jednotlivé zájezdy řeší individuálně podle situace v dané oblasti a hotelu. Do konce letošního roku má kancelář prodané zájezdy přibližně pro 800 klientů a nyní má v zahraničí kolem 200 lidí, informoval koncem října Šrámek. O budoucnosti cestovní kanceláře stále není rozhodnuto.
- CK Neckermann v současnosti ruší asi polovinu zájezdů podle situace v dané lokalitě a hotelu
- Německá vláda poskytne aerolinkám Condor spadajícím pod CK Thomas Cook půjčku 380 milionů eur
- Proč padl Thomas Cook? Firmu zlomily dluhy a strach lidí z brexitu
- Škody po pádu Thomase Cooka jdou do milionů eur, uvádějí hotely. Turecko hodlá těm nejvíce zasaženým pomoci
- Zkrachovala nejstarší CK Thomas Cook, na dovolené zůstalo 600 tisíc lidí. Nouzový režim vyhlásil i český Neckermann
Kvůli krachu CK Thomas Cook měli někteří čeští turisté problémy. Podle dřívějších informací někteří hoteliéři v Turecku, Řecku nebo Rakousku chtěli po českých hostech peníze za již zaplacený pobyt, protože nerozlišovali mezi českým Neckermannem a britským Thomasem Cookem. Většinu problémů se podařilo vyřešit na místě.
Jedna z největších cestovních kanceláří na světě Thomas Cook oznámila svůj krach 23. září letošního roku, a to kvůli finančním potížím. Před tím požádala o pomoc i britskou vládu a v srpnu se dohodla na finanční injekci s bankami ve výši 900 milionů liber. Věřitelské banky ale požadovaly, aby si firma zajistila 200 milionů liber jako rezervu na zimní měsíce. To už společnost nezvládla.
V době krachu bylo v zahraničí přibližně 150 tisíc britských turistů. Britský úřad pro civilní letectví (CAA) zahájil operaci Matterhorn, jejímž cílem bylo tyto lidi dostat zpět. Za dva týdny vypravil 746 letů a zpět do Británie dopravil přes 140 tisíc klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře, informoval úřad na svém webu.
Krach britské cestovní kanceláře bude britskou vládu a pojišťovny stát přes 500 milionů liber (asi 14,6 miliardy korun), napsal koncem září list Financial Times. Podle vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a zhruba na 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravovali do Británie.
Podle britského listu The Guardian je za krachem cestovní kanceláře Thomas Cook nešťastná fúze s konkurenční MyTravel z roku 2007, obrovské dluhy, oslabení libry v souvislosti s brexitem a také internet, který znamenal revoluci v objednávání zahraničních pobytů. Už jen každý sedmý "dovolenkář" koupí zájezd u cestovní kanceláře, napsal The Guardian.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist