Operátor O2 zvýšil loni výnosy o dvě procenta na 38,76 miliardy korun. Čistý zisk stoupl kvůli investicím jen o 0,2 procenta na 5,46 miliardy. Firma zvýšila počet zákazníků u všech svých služeb, nejvíce, více než 100 tisíc, přidala O2 TV. Spotřeba mobilních dat vzrostla o 30 procent. Uvedla to firma v pondělní tiskové zprávě.

Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 13 procent na 12,62 miliardy korun díky nárůstu výnosů, meziročně stejným celkovým nákladům a pozitivnímu vlivu nového účetního standardu IFRS 16.

"V roce 2019 jsme zlepšili nabídku všech klíčových služeb. Kromě neomezených tarifů, které volí třetina nových zákazníků, jsme představili nové tarify internetu na doma a O2 TV. Růstu nadále pomáhají balíčky O2 Spolu," uvedl předseda představenstva a generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Mobilní výnosy firmy v ČR vzrostly o 1,3 procenta na 20,21 miliardy korun. Počet mobilních zákazníků se díky tarifům s navýšeným objemem dat a novým tarifům s neomezenými daty zvýšil na 5,858 milionu, z toho zákazníků mobilních smluvních služeb bylo 3,249 milionu. Téměř 77 procent telefonů v síti O2 spadá do kategorie chytrých zařízení, více než dvě třetiny všech telefonů podporují technologii 4G LTE. Firma loni zvýšila objem dat v tarifech FREE+, což v nejvyužívanějších z nich vedlo k poklesu ceny za gigabyte o více než polovinu.

Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV se zvýšil o 106 tisíc na 443 tisíc. Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosáhl 835 tisíc, což je meziroční růst o 26 tisíc. Výnosy v pevné síti stouply o 3,5 procenta na 11,14 miliardy.

Slovenský dceřiný mobilní operátor měl na konci roku 2,149 milionu zákazníků, z toho 64,7 procenta tvořili smluvní klienti. Provozní výnosy vzrostly o dvě procenta na 298 milionů eur, tedy v přepočtu 7,65 miliardy Kč.

"Investice v roce 2018 mířily do růstových oblastí, což se projevilo zvýšením provozního zisku v roce 2019. Tyto investice navýšily účetní odpisy a negativně tak ovlivnily náš čistý zisk, i ten však v průběhu roku již vykazoval pozitivní trend," uvedl finanční ředitel Tomáš Kouřil. V posledním čtvrtletí minulého roku čistý zisk vzrostl meziročně o 16,7 procenta.

Majoritu v O2 přes 80 procent vlastní investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru