Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku loni meziročně dále rostly. Nejvíce zdražily pozemky a rodinné domy, nejméně byty. V porovnání se třetím čtvrtletím ale nejvíce vzrostly ceny bytů. Od roku 2010 byty zdražily o více než polovinu. V úterý to v tiskové zprávě sdělila Hypoteční banka. Loni developeři prodali nejvíce nových bytů v Praze, Jihomoravském, Středočeském a Olomouckém kraji.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 7,9 procentního bodu na 151,4 bodu. Mezičtvrtletně stouply o 2,1 procentního bodu. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily více než o polovinu. V Brně téměř o dvě třetiny, v Praze o 53 procent. Nejméně v Ústeckém kraji, zhruba o pětinu.

Ceny rodinných domů meziročně stouply o 8,7 procentního bodu na 140,4 bodu. Mezičtvrtletně vzrostly o dva procentní body. Podle Němečka se část poptávky přesouvá z drahých bytů do levnějších rodinných domů za městem. "Tento jev potvrzuje i aktivita developerů, kteří staví převážně řadové rodinné domy ve Středočeském kraji či okolí Brna a Plzně. Větší zájem zaznamenáváme u starších rodinných domů, u nichž se noví majitelé pouštějí do rekonstrukce," uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Dlouhodobě podle něj roste obliba dřevostaveb, především kvůli rychlé výstavbě a nízké energetické náročnosti.

Ceny pozemků meziročně stouply o 8,3 procentního bodu na 163,5 bodu. Mezičtvrtletně se zvýšily o 1,9 procentního bodu. Podle Němečka dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou. Zvýšil se zájem o pozemky ve vzdálenějším okolí krajských měst.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.