Příjmy realitní skupiny CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka loni meziročně vzrostly o 12 procent na 16,7 miliardy korun (675 milionů eur). CPI to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Jde o předběžné výsledky, údaje o hospodářském výsledku firma zatím nezveřejnila. Informaci jako první přinesl server E15.cz.

Výše aktiv skupiny loni meziročně stoupla o 30 procent na 265 miliard korun (10,7 miliardy eur). Z toho 85 procent připadá na nemovitosti. Loni v říjnu firma oznámila, že koupí ve Varšavě osm kancelářských budov za 20,6 miliardy korun (800 milionů eur). Většinu z nich už koupila.

Hrubý příjem z nájemného loni meziročně vzrostl o šest procent na 7,9 miliardy korun (319 milionů eur). Podíl volných prostor k pronájmu meziročně vzrostl o 0,2 procentního bodu na 5,7 procenta.

Letos společnost koupila 3,68 milionu akcií společnosti Globalworth a s podílem 29,4 procenta se stala jejím největším akcionářem. Globalworth vlastní kancelářské budovy v Polsku a Rumunsku.

CPI Propert Group by se chtěla stát jedničkou na trhu ve Varšavě. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl generální ředitel podniku Martin Němeček. Společnost CPI, která je největším pronajímatelem kanceláří v Praze a Berlíně, od loňského října ve Varšavě koupila pět budov a podíl v lokálním konkurentovi Globalworth Real Estate Investments, píše agentura Bloomberg.

Upozorňuje, že realitní trh ve Varšavě nabízí jedny z nejvyšších výnosů v Evropě a větší prostor k růstu než realitní trh v České republice.

Varšava má více pozemků vhodných k výstavbě a méně přísnou regulaci územního plánovaní než Praha. Podle Němečka může být Praha považována za krásnější město a stabilnější realitní trh než Varšava, ale stavební aktivita je v ní velmi omezená, takže se CPI musí poohlížet po jiných příležitostech k růstu.

Němeček nicméně doufá, že nové vedení Prahy pomůže urychlit váznoucí projekty, včetně plánů na přeměnu opuštěných kolejišť a továren v kancelářské prostory, nákupní centra a byty.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku, v menším rozsahu ve Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group většinový podíl 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Více než dvě pětiny vlastněných nemovitostí připadají na kanceláře, převážně v Praze a Berlíně. Se zhruba čtvrtinovým podílem následují maloobchodní objekty, po desetině připadá na hotely a bytové nemovitosti. Skupina vlastní také pozemkovou banku, nemovitosti určené pro výstavbu, průmyslové, zemědělské a logistické objekty. Zhruba polovina nemovitostí CPI je v Česku, následuje Berlín se čtvrtinovým podílem. Na ostatní země střední a východní Evropy připadá necelá pětina, na západní Evropu pět procent.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru