Obchodní řetězec Lidl zvýší od března mzdy provozním zaměstnancům v Česku. Nástupní plat prodavaček či pokladních vzroste o více než 570 korun na 28 571 korun měsíčně a po třech letech na 32 tisíc korun, informovala v úterý mluvčí společnosti Zuzana Holá. V pražských prodejnách Lidlu jsou mzdy vyšší. Zvýšení platů v průměru o pět procent ohlásil také obchodní řetězec Penny Market.

Nástupní plat provozních zaměstnanců Lidlu při 40hodinovém týdenním úvazku je v současnosti 28 tisíc korun a po třech letech 31 429 korun. Od začátku března si pracovníci v obou případech polepší o 571 korun měsíčně.

V Praze, kde je mzda s ohledem na specifický pracovní trh o něco vyšší, vrostou na jaře mzdy zaměstnanců o více než 1700 korun. Nástupní plat tak bude 30 857 korun a po třech letech 34 286 korun.

Navýšení mezd se týká nejenom nováčků, ale i všech stávajících zaměstnanců Lidlu. Společnost navíc nově zavádí bonus v podobě tří plně hrazených dnů zdravotního volna v roce.

Loni Lidl nástupní mzdy neupravoval. Zavedl ale navýšení mezd po třetím roce práce. Do té doby se zvyšovaly pouze po prvním a druhém roce.

Lidl patří spolu s řetězcem prodejen Kaufland do německé maloobchodní skupiny Schwarz. Na český trh vstoupil Lidl v roce 2003, aktuálně zde provozuje 255 prodejen a e-shop. Firma zaměstnává přes 11 tisíc lidí.

Lidl není jediným řetězcem obchodů, který letos mzdy zvýší. Provozovatel obchodů Penny Market minulý týden oznámil, že od března přidá zaměstnancům v průměru pět procent. Pokladní pracující na plný úvazek si tak polepší minimálně o tisíc korun měsíčně a jejich základní mzda bude v závislosti na délce pracovního poměru v rozmezí od 24 tisíc až do téměř 30 tisíc korun měsíčně.

Průměrná hrubá mzda v Česku byl ve třetím čtvrtletí loňského roku 33 697 korun a medián 29 549 korun. V malo- a velkoobchodu, včetně oprav aut, lidé brali v průměru 31 702 korun.