České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun. Provozní zisk banky stoupl o 8,6 procenta na 22,5 miliardy korun. Neauditované konsolidované výsledky Česká spořitelna zveřejnila v pátek na svém webu.

Čistý úrokový výnos spořitelny za loňský rok vzrostl v porovnání s rokem 2018 o 8,8 procenta na 30,3 miliardy korun. "Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) během let 2018 a 2019," uvedla spořitelna v tiskové zprávě.

Čistá úroková marže naproti tomu meziročně mírně klesla z 2,17 na 2,12 procenta. Pokles byl podle spořitelny způsoben vysokým objemem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni banka navýšila meziročně o 0,6 procenta na 8,6 miliardy korun. Mírný růst byl poháněn příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 procenta na 2,7 miliardy korun.

Domácnostem banka loni půjčila 410,4 miliardy, podnikatelským subjektům 257 miliardy korun. Objem hypoték fyzickým osobám meziročně stoupl o osm procent a spotřebitelských úvěrů o 4,7 procenta. Objem úvěrů celé Skupiny ČS loni vzrostl o necelých pět procent na 740,1 miliardy korun.

Česká spořitelna patří podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera mezi premianty v rámci skupiny Erste. "K dobrým výsledkům tuzemského finančního domu přispěla solidní poptávka po úvěrech. Do hospodaření se pozitivně promítlo i vyšší úročení úložek u ČNB," řekl ČTK.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. 

Související

Celá skupina Erste, která působí na sedmi trzích ve střední Evropě a na Balkáně, vykázala za rok 2019 čistý zisk ve výši 1,47 miliardy eur. Jde o pokles o 18 procent, který je ale způsobený jednorázovými položkami – zvýšením firemních daní a jednorázovými odpisy na Slovensku a zaúčtováním rezerv na soudní spory v Rumunsku.

Provozní výsledek skupiny vykázal meziroční nárůst o 8,7 procenta na téměř 3 miliardy eur a podle analytiků i managementu naznačuje, že se firmě daří. Ekonomický růst v regionu je silnější než v západní části Evropské unie, spotřebitelé si berou půjčky a hypotéky a firmy si pořizují úvěry k investičním projektům. V eurozóně navíc banky trápí záporné sazby, které jim snižují marže.

Hospodaření Erste podle generálního ředitele Bernharda Spalta ukazuje, že banka má "zdravé jádro, což je v současné době v evropském bankovnictví docela vzácný jev, který nám poskytuje silný základ pro budoucí růst." Erste také navrhla zvýšení dividendy na 1,5 eur na akcii.  

Akciový analytik Patria Ondřej Martínek řekl, že výsledky bankovní skupiny překonaly očekávání a hodnotí je jako "mírně pozitivní." Martínek zopakoval své doporučení na akcie "koupit," s cílovou cenou 36 euro.     

Na tiskové konferenci k hospodářským výsledkům, která  se konala v ústředí Erste ve Vídni, se novinářům Spalt představil poprvé od doby, kdy letos převzal vedení po Andreasi Treichlovi.

Spalt vyjmenoval priority jeho managementu, které se ale přiliš neliší od vize jeho předchůdce. Stejně jako Treichl bude Erste sázet na to, že se země střední a východní Evropy budou přibižovat západu a jejich ekonomiky porostou rychleji. 

Spalt také řekl, že vedle organického růstu se skupina také bude dívat na možnosti pokračovat v nákupech bank v regionu, pokud se naskytne vhodný doplněk ke stávajícímu byznysu za dobrou cenu.  Tuto strategii prosadil Treichl a za více než dvacet let ve vedení z Erste vytvořil akvizicemi největší bankovní skupinu ve střední Evropě.  

Podle Spalta Erste zvažovala, zda koupit v Polsku od Commerzbank finanční dům mBank. Nakonec ale z důvodů, které nechtěl specifikovat, padlo rozhodnutí o mBank neusilovat. 

Zájem případně koupit další finanční byznysy na jednotlivých trzích se může týkat i České republiky. "Český trh je pro nás mimořádně důležitý, byznys České spořitelny je velký a velmi silný, takže na akvizicích - a to platí i pro další trhy - nejsme nijak  závislí. Když se ale něco objeví na stole, podíváme se na to, pokud to bude zapadat do naší strategie a když cena bude odpovídající," řekl Spalt na konferenci.  

Součástí Spaltovy strategie bude také rozvíjet digitální bankovnictví a technologické aplikace. Erste chce také být součástí trendu udržitelného bankovnictví a pomáhat v této oblasti svým firemním zákazníkům.  

Nový generální ředitel také zmínil šíření koronaviru jako jedno z rizik pro hospodaření v letošním roce. Řekl, že dopad tohoto problému je zatím težké odhadovat. "Nevíme, jaké dopady budou a jak dlouho tato záležitost bude mít vliv, proto by ode mne bylo neodpovědné spekulovat. Co ale víme, je, že naší top prioritou je zdraví všech zaměstnanců a proto se budeme soustředit na prevenci a na to jak můžeme rizika omezit," řekl Spalt.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru