Německá automobilka skupina Volkswagen v úterý ráno oznámila, že uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil koncern. Výroba v automobilce Škoda Auto se zastaví již tuto středu ve 22:00, obnovena má být v neděli 5. dubna ve 22:00. Výrobu dočasně zastaví i BMW.

Podle premiéra Andreje Babiše je uzavření výroby čistě rozhodnutím koncernu VW (celou zprávu najdete ZDE). Zaměstnanci Škody budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent. Ve firmě jsou již dva potvrzené případy nákazy koronavirem, píše vedení automobilky v dopise zaměstnancům.

Výrobu zastaví i automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Kolínská výrobna však k přerušení výroby přikročí už ve středu o půlnoci, původně tak chtěla učinit až od středy 25. března, trvat by mohlo do pátku 17. dubna.

Podle bleskového šetření Hospodářské komory ČR, do kterého se zapojilo přes 1300 jejích členů, vyplývá, že preventivní opatření vlády na zabránění šíření koronaviru dolehla už na více než čtyři pětiny firem. Největší část podniků očekává pokles tržeb o dvě až čtyři pětiny proti tomu, co by utržily bez dopadů koronaviru. Největší potíže hlásí zejména živnostníci a menší firmy. 

Řada firem bude podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého nucena zpozdit platby svým dodavatelům. Podle odhadů Hospodářské komory stát musí k záchraně ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících vedle programů Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) připravit přibližně 40 miliard korun. 

V úterý také pokračoval další propad pražské burzy, i když pomalejším tempem než v pondělí. Index PX odpoledne ztrácel i téměř pět procent, nakonec zavíral slabší o 3,01 procenta na 738,23 bodu. Níže byl naposledy v březnu 2009. Nejvýrazněji dnes klesly akcie mediální společnosti CME.

Česká koruna je vůči euru nejslabší za pět let. Investoři ji považují za rizikovou, zbavují se i státních dluhopisů. 

S cílem zmírnit dopady koronaviru na české firmy a domácnosti bankovní rada České národní banky na mimořádném pondělním jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Rada je zároveň připravena úrokové sazby dále snižovat, pokud si to vyžádá ekonomický vývoj. 

Všeobecné informace ohledně šíření koronaviru v Česku a ve světě sledujte v on-line reportáži zde

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
19.3.2020 08:05 | Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009

Pandemie vyvolaná novým koronavirem ochromila světové hospodářství natolik, že mu akutně hrozí hluboká recese. Pokud se nákaza nezvládne během prvního pololetí letošního roku, bude podle ekonomů mnohem horší než ta v roce 2009. To by mimo jiné znamenalo prudký nárůst nezaměstnanosti a citelné oslabení kupní síly domácností.

Strach z "matky všech recesí": Pokud se pandemie nezvládne do června, přijde krize větší než v roce 2009.

19.3.2020 07:54 | Hyundai v Nošovicích pozastaví výrobu

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kvůli pandemii koronaviru zastaví od pondělí na dva týdny výrobu. Zaměstnanci budou doma se 70 procenty průměrného výdělku. ČTK to dnes řekl mluvčí automobilky Pavel Barvík.

"S rozšiřováním viru COVID-19 po celém světě včetně České republiky postupně přijímáme přísná preventivní opatření v souladu s pokyny vlády ČR a dalších institucí. V rámci těchto kroků jsme se rozhodli dočasně pozastavit výrobu na dva týdny počínaje 23. březnem," řekl Barvík.

Uvedl, že automobilka se k zastavení výroby rozhodla v situaci, kdy uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele a poptávka po automobilech klesá. "Opětovné zahájení výroby je naplánováno na pondělí 6. dubna," řekl mluvčí.

19.3.2020 07:48 | Kurzy akcií bank padají

Utlumování ekonomické aktivity a strach z koronaviru doléhají nepříznivě také na akcie bank obchodovaných na pražské burze. Cenné papíry rakouské Erste se za poslední měsíc propadly téměř o polovinu. V případě Komerční banky a Monety Money Bank se jedná o pokles zhruba o 40 procent. O desítky procent ale padají kurzy bankovních akcií i jinde v Evropě a také v USA.

Celý text si můžete přečíst zde: Kurzy akcií bank padají. Dolů je stahuje i debata o pozastavení výplaty dividend.

19.3.2020 06:38 | Evropská centrální banka koupí finanční aktivita za 750 miliard eur

Ve snaze bojovat proti ekonomickým dopadům koronaviru na ekonomiku eurozóny nakoupí Evropská centrální banka finanční aktiva za 750 miliard eur. ECB o tom informovala ve středu pozdě večer. Program poběží do konce letošního roku a bude se vztahovat na dluhopisy státního i soukromého sektoru.

19.3.2020 06:36 | On-line reportáž pokračuje

Dobrý den, i dnes vás vítáme u pokračování ekonomické on-line reportáže.

18.3.2020 23:02 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž věnovaná událostem spojených se šířením koronaviru končí, dění pro vás budeme sledovat opět zítra.

18.3.2020 22:21 | Libra klesla na nejnižší úroveň od poloviny 80. let
18.3.2020 21:59 | Ekonomika USA ve 2. čtvrtletí klesne o 14 %, odhadují analytici

Ekonomika Spojených států by kvůli dopadům šíření nového koronaviru mohla v prvním čtvrtletí klesnout o čtyři procenta, ve druhém o 14 procent a za celý rok ztratit 1,5 procenta, odhadují analytici banky JP Morgan. Podle agentury Reuters je to zatím jedna z nejhorších prognóz ekonomických následků nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje.

Analytik Michael Feroli, který se v JP Morgan specializuje na USA, předpokládá, že míra nezaměstnanosti v zemi do poloviny roku stoupne na 6,25 procenta z únorových 3,5 procenta. Ve druhé polovině roku, až se znovu nastartuje ekonomický růst, by se pak mohla snížit na 5,25 procenta.

18.3.2020 21:08 | Automobilky zavírají také v USA

Automobilky General Motors, Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles hodlají kvůli koronaviru dočasně uzavřít všechny své továrny ve Spojených státech. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvolám na představitele automobilového průmyslu. Firmy GM a Ford již toto rozhodnutí potvrdily.

18.3.2020 20:06 | Evropské akcie uzavřely na nejnižší úrovni za 7 let

Akcie na evropských trzích dnes obnovily pokles a obchodování uzavřely na nejnižší úrovni za téměř sedm let. Mezi investory převládají obavy z dalšího šíření nového koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku. Vlády jednotlivých zemí sice postupně organizují soubory opatření na pomoc ekonomikám i jednotlivým firmám, dopad na trhy se ale zatím příliš neprojevuje.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru